hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hacet duası! Hacet Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hacet Namazı Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Hacet duası Hacet Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hacet Namazı Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand

  Müslümanlar için dua etmek ve sıkıntılı anlarda dua okumak da bir ibadet biçimi olmaktadır. Kişinin başına gelen bela veya felaketler karşısında dua etmesi veya istekleri hayattan beklentileri için dua etmesi çok faziletli olmaktadır. İslam dininde Allah'i Tealanın kabul etmeyeceği duayı kulunun kalbine vermeyeceği konusu hadislerde ve alimlerce bildirilmiştir. Bu sebeple istek ve dileklerde ısrarcı olmak ve dua etmek önemli olmaktadır. Hacet duası da bu sebeple okunan ve isteklerin Allahu Tealadan bu şekilde istemenin bir yolu olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hacet Duası Türkçe Arapça Okunuşu

  Müslümanlar için oldukça kıymetli olan hacet duası istek ve dileklerin dua yoluyla istenmesi anlamına gelmektedir. Hacet duası özellikle bazı yerlerde ve bazı günlerde okunması maddi ve manevi ihtiyaçların karşılanmasına vesile olmaktadır.
  Hacet duasının okunuşu şöyledir;
  Bismillahirrahmanirrahim
  La ilehe illallahul halimul Kerim. Subhanallahi Rabbil Arşil Azim. Elhamdülillahi Rabbil Alemin. Eseluke mucibati Rahmetike ve azaime mağfiretik. Vel ismete min külli zenbin vel ganimete mün külli birrin. Vesselamete mün külli ismin. La teda li zenben illa gaferteh vela hemmen illa ferrecteh, vela haceten hiye leke rıda illa kadayteha. Ya Erhamer'Rahimiyn.
  Hacet duası okunarak ibadet yapılabildiği ve istekler için dua edilebildiği gibi önce Hacet namazı kılınarak sonra Hacet duası da yapılabilmektedir.

  Hacet Duası Anlamı

  Hacet kelime manası olarak ihtiyaç anlamına gelmektedir. Hacet duası za özellikle ihtiyaçlar ve isteklerin gerçekleşmesi için okunan bir duadır.
  Hacet duasının anlamı şöyledir;
  Hilm ve kerem sahibi Allahtan başka ilah yoktur. Ulu arşın Rabbi Allahı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü alemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allahım! Rahmetine vesile olacak amelleri mağfiretini kazandıracak sebepleri her çeşit iyiliği elde etmeyi ve her türlü günahtan kurtulmayı senden niyaz ediyorum. Affetmediğin hiçbir günahım, kaldırmadığın hiçbir sıkıntımı bırakma. Rızana uygun olan her türlü isteğimi kabul buyur. (Amin)

  Hacet Namazı Duası Faziletleri Ve Faydaları

  Hacet namazı duası özellikle Hacet namazı kılındıktan sonra okunan duadır. Hacet duası olarak da kabul edilmektedir. Hacet duası namazdan sonra okunabildiği gibi herhangi bir ihtiyacın giderilmez niyetiyle de okunabilen ve çok faziletleri olan bir duadır.

  Hacet namazı duası faziletleri arasında dünya veya ahiret için tüm isteklerin Allahu Tealadan istenmesi ve onun rızası ile olmasına imanı artıran bir duadır. Özellikle sıkıntılı zamanlarda okunabilmesinin yanında Hacet duasının yapılmasının da Allahu Tealanın izni ile olacağını unutmamak gerekmektedir. Böylelikle eğer bir dileği Allahu Teala dilemeyi istemeyi nasip ederse o dileğin kabul edilmesinin de mümkünatı o kadar doğal olarak kabul edilmektedir.

  Hacet duası okumak ve Hacet namazı kılmak duanın anlamında da açıkça görüldüğü üzere Allahu Tealanın rızasına uygun istek ve dileklerde okumak daha faziletli olmaktadır. Hacet duası okunması ve namazının kılınmasının ardından isteğin kısa sürede gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi şeklinde umutsuzluğa kapılmamak gerekmektedir. Hacet duası ile yapılan gönülden yapılmış duaların kişiye geri dönüşü farklı şekillerde ve hikmetli olabilmektedir. Hacet duası yaparken duayı okumak ve isteğin neticesinde tevekkül etmek imanı arttıran ve hikmeti görmeye vesile bir amel olmaktadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA