Hicr Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hicr Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Hicr Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hicr Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Bu sure 99 ayettir ve adını 80. ayetten almıştır. Hicr, peygamber yalanlayan bir halktır. Dağlarda sağlam ev yontan bir halktır. Peygamberden yüz çevirdiler ve onları sabah korkunç bir ses yakaladı. Hiç biri kurtulamadı. Onlar rüzgar, sel ve depreme karşı hiç bir şekilde zarar görmeyeceklerini sandılar ve dağlara oydukları evlerde güvende olduklarını sandılar.

İbrahim suresini devamı niteliğindeki bu surede uyarılar arka arkaya veriliyor. Peygamberimiz aleyhisselam’ın uyarılarına rağmen, kavmi yani Mekkeli Müşrikler inat etmeye devam ediyor. Küfür ve inatta ise Müşrikler ileri seviyelere geldiler.

Buna karşılık Peygamberimiz de bunların karşısında bezmiştir. Allah-u Teala Rasulüne cesaret ve teselli vererek onun yılmadan çalışmasını istiyor. Hicr Suresi genel anlamda, kazananın kendisi olacağını ve son gülenin Müslümanlar olacağını buyuruyor.

Hicr Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı

Surenin genel anlamı müşriklere genel uyarının yapılması ve bu uyarı yapılırken geçmiş kavimlerden örnek verilmesidir. Bunun yanı sıra Peygambere ve Müslümanlara teselli verilmiştir.

Surenin başında Müşriklerin inkarı ve peygamberimize ‘cinlenme’ iftirası ele alınmaktadır. Geçmiş peygamberlere de ‘cinlenmiş, büyülenmiş veya büyücü’ gibi lakaplar takıyorlardı. Alayda sınır tanımıyorlardı. Göğe kapı açılsa bile yine de son sözleri ‘büyülendik’ olacaktı.

Hicr Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

Sure devamında Rasulünü cin ve şeytanlardan koruduğunu buyurmaktadır. Vahiy halinde kulak hırsızlığı yapmak isteyen cin ve şeytanların yakıldığı Hicr Suresi 18. ayette belirtilmektedir. 19, 20, 21 ve 22. ayette Allahu Teala’nın verdiği rızıklardan bahsedilmektedir. 23, 24, 25, 26. ayette insanın yaratılışı ele alınmıştır. 27. ayette cinlerin ateşten yaratıldığı buyrulmaktadır.

28-50. ayetler arasında Şeytanın neden secde etmediği, şeytanın zarar veremeyeceği kişilerden bahsedilmektedir. İnsana secde etmeyen şeytan ve ona uyan cin ve insanların ateşe gireceği müjdelenmektedir. 51-77. ayetler arasında Hz. ibrahim’e gelen elçiler ve Hz. İbrahim (as) arasındaki diyalogtan bahsetmektedir.

Çocuk müjdesi ve Lut kavminin helakı konuları ele alınmaktadır. 77 ile 84 arasında sureye adını veren Hicr halkının akıbeti anlatılmaktadır. Bu halk dağlara ev oyan ve Allah’a meydan okuyan bir halktı. Peygamberlere kulak asmadılar ve yüksek bir ses ile helak oldular. Çok yüksek bir ses onları kuruttu. Hicir Suresi 87. ayette fatiha suresinden bahsedilmektedir. Tekrarlanan 7 olarak bahsedilmektedir. Son kısımda peygamberle alay edenlere uyarı vardır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS