İftar saati bugün kaçta? İstanbul için iftar vakti 24 Mayıs 2019

İftar saati bugün kaçta? İstanbul için iftar vakti 24 Mayıs 2019

İstanbul iftar saatleri 24 Mayıs 2019 günü bölgede oruç açacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ramazan ayının ortalarına gelindiği 2019 yılında iftar ve imsak vakitleri imsakiye sayfasında paylaşılmaya devam ediyor. Peki, bugün İstanbul’da iftar saat kaçta olacak il genelinde akşam ezanı ne zaman okunacak?

İstanbul iftar saati Diyanet’in tespit ettiği Ramazan imsakiyesi sayfasında aktarılmaya devam ediyor. Ramazan ayının 19. gününün idrak edildiği 24 Mayıs 2019 günü İstanbul için iftar saati 20:30 olarak açıklandı. 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü İstanbul imsak vakti ise 03:40 olacak.

Diğer illerin namaz vakitlerini kontrol etmek içinse İstanbul yerine istediğini ili seçebilir ve o ile iftar saatlerini sorgulayabilirsiniz…

2019 İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

İFTAR VE İMSAK VAKTİ NEDEN HER İLDE FARKLI?

Dünya’nın kendi etrafında ve Güneş’in etrafında dönmesi nedeniyle gece ve gündüzlerin başlangıç ve bitiş saatleri değişebiliyor. Bu nedenle sahur ve imsak vakti her gün ve her il için ayrı ayrı belirleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı sahur vaktinin başladığı süreyi belirlemek için her yıl olduğunu gibi bu yıl da çalışmalarını yaparak imsakiyedeki saatleri belirliyor. cnnturk.com’da yer alan imsakiye sayfası ise Diyanet’in paylaştığı verilerle aynı şekilde her gün oruç tutmak isteyen kişilere iftar ve imsak vakitlerini kullanıcılarla paylaşıyor.

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS