İftar saati bugün kaçta? İstanbul iftar vakitleri 2019

İftar saati bugün kaçta? İstanbul iftar vakitleri 2019

İstanbul için iftar vakti 22 Mayıs 2019 günü il genelinde iftar yapacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ortalama oruç süresinin 16 saate yakın olduğu ülkemizde milyonlarca Müslüman akşam ezanın okunmasıyla birlikte oruçlarını açacak. Peki, bugün iftar saati bugün kaçta olacak?

İstanbul iftar vakti ve sahur saati cnnturk.com’un 2019 Ramazan imsakiyesi sayfasında yerini aldı. Gün gün hangi ilde orucun saat kaçta başlayıp saat kaçta sona ereceği yine aynı sayfa üzerinden sorgulanabiliyor.

İstanbul namaz vakitleri içerisinde yer alan imsak vakti ile bölgede oruç tutmak isteyen kişiler orucun başladığı saati öğrenebilecek. Akşam ezanının okunmasıyla birlikteyse İstanbul iftar vakti gelmiş olacak yani oruçlar açılabilecek.

Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen saatler imsakiye sayfalarına işleniyor ve bu sayede ortak vakitlerde yani olması gereken saatlerde oruçlar açılabiliyor.

Buna göre İstanbul’da 22 Mayıs 2019 Çarşamba günü oruçlar saat 20:28’de açılacak. 23 Mayıs 2019 Perşembe günü imsak vakti ise 03:42 olacak.

İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Diyanet’in orucu bozan şeylerle ilgili yaptığı açıklama şöyle; Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS