İftar saati ne zaman? İstanbul için iftar vakti 23 Mayıs 2019

İftar saati ne zaman? İstanbul için iftar vakti 23 Mayıs 2019

İstanbul iftar saati 23 Mayıs 2019 Perşembe günü il genelinde iftar yapacak milyonlarca kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ramazan ayının büyük bir bölümünün geride bırakıldığı günlerde oruç süreleri ise giderek uzuyor. Peki, bugün İstanbul için iftar vakti ne zaman olacak?

İftar saati her il ve her gün için farklı olarak belirleniyor. Gece ve gündüzün her ilde her gün farklı saatlerde doğup batması nedeniyle iftar ve imsak vakitleri illere özel oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilen saatler 2019 Ramazan imsakiyesi sayfasında yerini alıyor.

Diyanet’in tespit ettiği namaz vakitleri esas alınarak hazırlanan CNN TÜRK’ün 2019 imsakiye sayfasında veriler gün gün kullanıcılarla paylaşılmaya devam ediyor.

İstenilen il seçilerek o ile ait imsakiye sayfasında hangi gün saat kaçta iftar ve imsak yapılabileceği bilgisi yer alıyor.

Bu bilgiler göz önüne alınarak İstanbul’da 23 Mayıs 2019 günü iftarın saat 20:29’da yapılacağı ifade edilebilir. Öte yandan 24 Mayıs 2019 Cuma günü İstanbul için imsak vakti ise 03:41 olacak.

İSTANBUL İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

ORUCU BOZAN HALLER NELERDİR?

Diyanet’in orucu bozan şeylerle ilgili yaptığı açıklama şöyle; Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS