İnşirah Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: İnşirah Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Mealini Dinle)

İnşirah Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: İnşirah Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Mealini Dinle)

Kuran_ı Kerim’in 94. suresi olan İnşirah Suresi adını birinci ayette geçen inşirah kelimesinden almaktadır. Duha Suresine konusu benzemektedir ve bu sureyle birlikte aynı dönemde nazil olmuştur. Abdullah Bin Abbas bu surenin Mekke’de Duha suresinden sonra nazil olduğunu beyan etmiştir. Sure sekiz ayetten oluşur. İnşirah açılmak veya sevinmek gibi anlamlara gelmektedir.

Surenin konusu Rasulullah aleyhisselam’a tesellidir. Nübüvvet sonrası Peygamberimizin hayatı değişmiş büyük bir değişim geçirmişti. Mekke’nin el üstünde tutulan biriydi ve birden bire bütün Mekke O’na düşman oldu. Rasullullah aleyhisselam’a O’na bu eziyetlerinin karşılığının verileceği müjdelenmektedir.

 İnşirah Suresi Türkçe, Arapça Anlamı ve Okunuşu

 İnşirah Suresinin Türkçe Anlamı

 1- Biz senin göğsünü yarıp/ genişletmedik mi?

 2- Ve yüklendiğin yükü indirip/atmadık mı?

 3- Ki o (yük), belini kırmıştı/bükmüştü,

 4- Senin şanını/zikrini yüce hale getirmedik mi?

 5- Demektir ki, gerçekten/hakikaten zorluğun yanında kolaylık da vardır.

 6- Gerçekten/hakikaten, güçlüğün yanında kolaylık da vardır.

 7- Şu durumda boş kaldığın vakitlerde durmadan (dua-ibadet) yapmaya devam et.

 8- Ve yalnız Rabbine (Allah-u Teala’ya) rağbet et.

 İnşirah Suresinin Arapça Okunuşu

 1- Elemneşrahleke sadrek.

 ( Rah kelimesindeki h kalın ha dır)

 2- Vevedağ naankevizrak.

 (Veveda'na kelimesindeki da 'dat' harfidir. Veveda kelimesinin sonu ayn harfidir)

 3- Ellezi en gadazahrak.

 (Ellezi kelimesinde zi peltektir. Gada kelimesindeki da 'dat' harfidir)

 4- Verafağ na leke zikrak,

 (verafeğ kelimesindeki ğ harfi ayn harfidir)

 5- Feinnemeal usri yusra,

 (Usri yusra kelimesindesi Us 'ayın kelimesinin ötreli halidir. Yani u şeklinde çıkar)

 6- İnnameal usri yusra,

 (Buradaki usri kelimesindesi us kelimesi ayn harfi ile çıkarılır.)

 7- Feizaa ferağtefensab,

 8- Veila rabbike fergab.

 İnşirah Suresinin Faydaları ve Faziletleri ( Tefsiri ve Diyanet Meali Dinle)

 Peygamberimiz aleyhisselam çocukluk dönemlerinde, süt annesi Halime’nin yanında olduğu yıllarda bir hadise cereyan etti. Bu hadise şu şekildedir:

 - Bir gün Rasullullah süt kardeşi Şeyma ile birlikte koyunları otlatmaya gitti. Yürüme çağında ve daha yeni yeni çocukluk devresine girdiği zamanlardı. Peygamberimiz bir süre Şeyma’dan uzaklaştı. Tam bu anda iki melek yeryüzüne indi ve peygamberimizin kalbini yardı. Kalbindeki küçük bir siyah noktayı çıkardı ve kalbini tasta yıkadıktan sonra yerine yerleştirdi. Bütün bu olanlara Şeyma şahit oldu ve koşarak annesi Halime’ye haber etti. Halime bu olay sonrasında telaşa kapıldı ve Peygamberimizi Mekke’ye geri götürdü.

 Peygamberimiz’in göğsünün yarılması hadisesi aynı bu şekilde Miraç hadisesinde meydana geldi. Miraç hadisesinde Peygamberimizin kalbine ilim ve hikmet yerleştirildi. (Buhari-Menakibul Ensar)

 Peygamberimiz aleyhisselam vahyin kesildiği zamanlarda ‘unutulduğu’ zannına kapılarak hüzünlendi. Öyle üzüldü ki göğsü daralmaya başladı. Bunun üzerine Duha ve İnşirah suresi nazil oldu. Duha suresi ile İnşirah suresi birbirinin devamıdır. Bazı alimler bu iki sureyi birlikte zikrederek bu iki suresinin bir bütünlük oluşturduğunu bildirmişlerdir.

 İnşirah Suresi, unutulmak veya umutsuzluğa düşmek gibi durumlarda çokça okunması gereken bir suredir. Sure umutsuzluğa düşenler için bir moral kaynağı ve bir müjdedir. Her zorluk sonrası bir kolaylığın olduğu ve bunun Allah için zor olmadığı buyrulmaktadır. Psikolojik anlamda bunalan ve tutunacak bir ip arayan her Müslüman bu sureyi çokça okumalı ve rabbine yönelmelidir.

 İnşirah Suresinden önce Kuran’ı Kerim’de yer alan Duha Suresi de çokça okunmalıdır. Okuma işleminde her zaman için anlamı tefekkür edilmelidir. Duha Suresinde Peygamberimize hitap vardır. Allah’ın onu terk etmediği, yetim olduğu halde bütün kötülüklerden koruduğu, O’nu barındırdığı, yol bilmezken yol öğrettiği ve yoksulken zengin ettiği vurgulanmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS