İstanbul iftar saati 21 Mayıs… Diyanet İstanbul iftar vakitleri 2019

İstanbul iftar saati 21 Mayıs… Diyanet İstanbul iftar vakitleri 2019

İstanbul için iftar vakti bugün il genelinde oruç açacak milyonlarca kişi tarafından araştırılmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen İstanbul namaz vakitleri içerisinde yer alan akşam ezanı okunma saati ile il genelinde iftar yapılmış olacak. Peki, 21 Mayıs 2019 günü İstanbul iftar saati kaç olacak?

İstanbul iftar saatleri 2019 yılında da her yıl olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirleniyor. Namaz vakitleri içerisinde yer alan İstanbul akşam ezanı ile il genelinde oruçlar açılıyor.

Gece ve gündüz sürelerinin her ilde farklı olması ve Güneş’in her ilde farklı saatlerde doğup batması nedeniyle iftar vakitleri her ile özel olarak belirleniyor.

Diyanet tarafından tespit edilen veriler ise CNN TÜRK’ün namaz vakitleri sayfasından her gün takip edilebiliyor.

Buna göre 21 Mayıs 2019 Salı günü İstanbul iftar saati olarak 20:27 açıklandı. İl genelinde 22 Mayıs 2019 Çarşamba günü imsak vakti ise 03:44 olacak.

2019 İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Diğer illerdeki iftar ve imsak vakitlerini öğrenmek isteyen kişilerse diledikleri ili seçerek sorgulama yapabilirler.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS