İstanbul iftar saatleri… 16 Mayıs 2019 İstanbul için iftar vakti saat kaçta?

İstanbul iftar saatleri… 16 Mayıs 2019 İstanbul için iftar vakti saat kaçta?

İstanbul iftar saati 16 Mayıs 2019 Perşembe günü il genelinde oruç açacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ramazan ayının ortalarına gelindiği günlerde ilk gün ile 16 Mayıs tarihli oruç arasında yaklaşık 20 dakikalık fark bulunuyor. Peki, bugün İstanbul iftar vakti saat kaçta? İşte Diyanet verilerinin esas alındığı 2019 İstanbul imsakiyesi…

İstanbul imsakiye sayfası CNN TÜRK’ün 2019 Ramazan ayına özel olarak hazırladığı imsakiyede gün gün kullanıcılarla paylaşılmaya devam ediyor. Gece ve gündüz sürelerinin her bölgede farklı saatlerde yaşanması nedeniyle iftar ve imsak vakitleri de illere özel olarak belirleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl tespit edilen namaz vakitleri Ramazan ayı boyunca imsakiye sayfasına işleniyor. Cnnturk.com’un imsakiye sayfasında yer alan sorgulama seçeneği ise İstanbul’un yanı sıra diğer illere ait sorgulama seçeneğini de sunuyor.

Diyanet’ten yer alan bilgilere göre bugün yani 16 Mayıs 2019 Perşembe günü İstanbul için iftar saati 20:22 olarak açıklandı. 17 Mayıs 2019 Cuma günü ise imsak vakti 03:51 olacak.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ VE DİĞER İLLER İÇİN TIKLAYINIZ…

ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS