İstanbul iftar saatleri 2019… İstanbul için imsak vakti (sahur saati) CNN TÜRK’te!

İstanbul iftar saatleri 2019… İstanbul için imsak vakti (sahur saati) CNN TÜRK’te!

İstanbul iftar saatleri bugün bölgede oruçlarını açacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın namaz vakitleri sayfasında yer alan İstanbul akşam ezanı okunma saati aynı zamanda İstanbul için iftar saati olarak kabul ediliyor. Peki, İstanbul iftar vakti bugün saat kaçta ve yarın imsak vakti kaç olacak?

İstanbul iftar vakitleri 2019 yılında bölgede oruçlarını açacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. İl genelinde imsak ve iftar vakitleri ile oruçların başlama ve bitiş saatleri belirlenmiş oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilen İstanbul namaz vakitleri CNN TÜRK’ün 2019 Ramazan imsakiyesi sayfasında da kullanıcılarla paylaşılıyor.

İstanbul için iftar vakti il genelinde oruçlarını açacak kişilerin 13 Mayıs 2019 Pazartesi günü saat 20:19’da iftarlarını yapacaklarını gösterdi. 14 Mayıs 2019 Salı günü il genelinde imsak vakti ise saat 03:55 olacak.

İSTANBUL İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

İMSAK VE İFTAR SAATİ NEYE GÖRE BELİRLENİYOR?

Güneş’in her bölgede farklı saatlerde doğup farklı saatlerde batması nedeniyle iftar ve imsak vakitleri bölgelere özel olarak hazırlanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bölgelerin iftar ve imsak saatlerini her güne özel olarak tespit ediyor. Belirlenen saatler Diyanet’in namaz vakitleri sayfasında illere özel olarak her gün yerini alıyor.

ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir.

Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS