İstanbul imsakiye 2020: 27 Nisan İstanbul için iftar vakti

İstanbul imsakiye 2020: 27 Nisan İstanbul için iftar vakti

27 Nisan Pazartesi günü İstanbul için iftar vakti saati, İmsakiye 2020 sayfasında yer aldı. Peki, İstanbul’da akşam ezanı bugün saat kaçta okunacak? İşte, geçtiğimiz gece Meganken’te sahura kalkıp oruca niyet eden ve heyecanla iftar saatini bekleyenler için haberimizde derlediğimiz 27 Nisan İstanbul için iftar vakti saati ve CNN TÜRK İstanbul imsakiye 2020 sayfası…

İstanbul imsakiye 2020 sayfası Ramazan ayının ilk günü itibariyle siz okuyucularımıza hizmet vermeye başladı. Özellikle bugün sahura kalkıp niyet eden İstanbul sakinleri hem “27 Nisan Pazartesi günü İstanbul için iftar saati kaç?” sorusunun cevabını, hem de İstanbul imsakiye 2020 sayfasını merak edip araştırıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı namaz saatleri sayfası referans alınarak hazırlanan İstanbul imsakiye 2020 sayfasına göre bugün İstanbul için iftar vakti saat 20.03 olarak kaydedildi. Yani bugün saat 20.3’te okunacak akşam ezanı ile birlikte İstanbul’da iftar yapılacak.

İSTANBUL İMSAKİYE SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

İFTAR NEDİR?

Sözlükte fatr “yarmak, kesmek; yaratmak, icat etmek”, bu kökten türeyen iftâr ve fıtr kelimeleri diğer bazı anlamların yanı sıra “orucu açmak, oruçluya orucu açtırmak, başlanmış bulunan orucu bozmak veya hiç oruç tutmamak” gibi mânalara gelir. Kur’an’da fatr kökünün çeşitli türevleri kullanılmakla ve ayrıca oruçtan ve oruç tutmamayı haklı kılan bazı mazeretlerden söz edilmekle birlikte (el-Bakara 2/184-185, 187) kelime olarak iftar ve fıtr geçmez. Hadislerde ve sahâbe sözlerinde ise oruç ibadetiyle ilgili birçok ayrıntılı hüküm belirtilirken bu iki kelimenin yukarıdaki anlamlarda yaygın bir kullanıma sahip olduğu görülür. Bu mânaların her birinde iradî olarak oruca aykırı bir davranışta bulunma söz konusu olduğundan iftar âdeta imsak ve savm kelimelerinin karşıt anlamlısı gibi yer almıştır. Fıkıh literatüründe iftar kelimesi, sözlük anlamıyla bağlantılı olarak ister oruç açma isterse bozma ve oruç tutmama şeklinde olsun “oruca aykırı bir davranışta bulunma” mânasında kullanılmakla birlikte, bunlar arasında “oruçlu kimsenin vakti gelince usulüne uygun biçimde orucunu açması” mânasının daha belirgin olduğu ve kelimenin bu yönde terim anlamı kazandığı söylenebilir. Nitekim Türkçe’de de iftar “orucu açma” mânasına gelir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS