Kadir Gecesi ve Arefe Günü ne zaman idrak edilecek?

Kadir Gecesi ve Arefe Günü ne zaman idrak edilecek?

2019 yılında idrak edilecek olan Kadir Gecesi’ne sayılı günler kaldı. Ramazan Bayramı öncesi idrak edilecek olan bir başka dini gün ise Arefe Günü olacak. Peki, Kadir Gecesi ve Arefe Günü hangi tarihlere denk geliyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın paylaştığı dini günler takvimi içerisinde 2019 yılında Kadir Gecesi’nin ne zaman idrak edileceği yerini almıştı. Bu günleri ibadet ederek geçirmek isteyen kişiler dini günlerin hangi tarihe denk geldiğini araştırmayı sürdürüyor. İşte Diyanet’in paylaştığı tarihler ve bu günlerde yapılabilecek bazı ibadetler…

2019 YILI KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Diyanet’in dini günler takviminde yer alan bilgilere göre Kadir Gecesi bu yıl 31 Mayıs 2019 Cuma gününe denk gelecek. Kadir Gecesi’nden 3 gün sonra ise Arefe Günü idrak edilecek. Yani Arefe Günü 3 Haziran 2019 Pazartesi günü olacak.

KADİR GECESİ İBADETLERİ NELER?

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS