hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Diyanet’e göre kimler kurban kesebilir, kimler kesemez?

  Kimler kurban kesmekle yükümlüdür Diyanet’e göre kimler kurban kesebilir, kimler kesemez
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Kurban Bayramı’nda dünya genelinde milyonlarca Müslüman kurban ibadetini yerine getirmek üzere kurbanlarını kesecekler. Peki, kimler kurban kesmekle yükümlü? Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun açıklamasına göre kimler kurban kesebilir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurban kesmek İslam dininde belirli şartlara ve kurallara bağlıdır. Kurban kesebilmek için bazı temel şartlar gerekiyor.  Peki, bu şartlar neler?

  KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

  Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yaptığı bilgilendirme şöyle: Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka nisap miktarı mala sahip olup seferi olmayan her Müslümanın yerine getirmekle yükümlü olduğu malî bir ibadettir. Bu malın artıcı (nâmî) olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaz. Buna göre yukarıda zikredilen şartları taşıyıp, temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80,18 gr. altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir.

  KİMLER KURBAN KESEMEZ?

  Akıl sağlığı yerinde olmayan, henüz büluğ çağına ermemiş olanlar, Müslüman olmayanlar ve kurban kesebilecek durumu olmayan kimseler kurban kesmekle yükümlü değiller.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow