hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Krem sürmek orucu bozar mı? Oruçluyken merhem ve krem sürülür mü?

  Krem sürmek orucu bozar mı Oruçluyken merhem ve krem sürülür mü
  expand

  Çeşitli hastalıklar nedeniyle Ramazan ayında da krem ve merhem sürmek zorunda olan bu durumun oruçlarına olan etkisini araştırmayı sürdürüyor. Diyanet oruçluyken krem sürmek isteyen kişiler için yanıtını geçtiğimiz dönemlerde vermişti. Peki, krem sürmek orucu bozar mı, oruçluyken merhem sürülür mü?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayına ilişkin sıklıkla sorulan soruları internet adresi üzerinden yanıtlamıştı. Çeşitli hastalıklar nedeniyle Ramazan ayında da krem ve merhem kullanmak durumunda olan kişiler bu durumda oruçlarına herhangi bir zarar gelip gelmeyeceğini araştırmayı sürdürüyorlar. İşte Diyanet’in bu konudaki görüşü…

  MERHEM VE KREM ORUCU BOZAR MI?

  Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem, yeme içme anlamına da gelmemektedir.

  Banyo yapmak, yıkanmak orucu bozar mı?

  Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263-264; Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 366, 367).

  Dolayısıyla krem sürmek beslenme anlamına gelmediğinden oruçluyken krem ve merhem kullanılabilir.

  Oruca nasıl niyet edilir?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow