hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Öpmek, öpüşmek orucu bozar mı? Oruçluyken eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

  Öpmek, öpüşmek orucu bozar mı Oruçluyken eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı Diyanet bilgisi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Belirli zamanlarda oruç tutan vatandaşlar tarafından birçok soru cevap arıyor. Oruç tutarken merak edilen konulardan biri de öpmek, öpüşmek ve oruç detayı. Peki, öpmek orucu bozar mı? Oruçluyken öpüşmek orucu bozar mı? İşte Diyanet’in konuyla ilgili açıklaması...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oruçluyken dikkat edilmesi gereken ve orucu bozan durumlar vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bunlardan en çok merak edilenler ise oruç tutarken eşlerin, sevgililerin birbirlerine yakınlığı oldu. Sarılmak ve öpüşmek orucu bozar mı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Yeme içmenin yanı sıra iradenin de önemli olduğu Ramazan ayında, öpüşmenin ve sarılmanın oruca etkisini Diyanet şu şekilde açıklıyor.

  DUDAKTAN ÖPÜŞMEK ORUCU BOZAR MI?

  Dudaktan öpüşmenin orucu bozduğu yönünde açıklamaları bulunur. Bunun nedeni ise dudaktan öpüşmenin şehvet içermesidir. Merğınânî, el-Hidâye, II, 256’da da belirtildiği gibi eğer eşler birbirini yanaktan öper ya da sarılır ise bu oruçlarını bozmaz. Ancak dudaktan öpüşme sırasında cinsel istek meydana gelebilir. Buna ek olarak boşalma da meydana geleceği için oruç bozulur. Bu durumda da kişiler kaza orucu değil kefaret orucu tutmalıdır.

  EŞLERİN BİRBİRLERİNİ ÖPMESİ ORUCU BOZAR MI?

  Din İşleri Yüksek Kurulu resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, oruçlu olan kimse orucu bozacak şeylerden kaçındığı gibi orucun sevabını azaltacak şüpheli durumlardan da kaçınmalıdır. Ramazan’da oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de keffâret gerekir (Buhârî, Savm, 30). Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıyla oruçları bozulmaz. Ancak bu durumda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256).

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nihat Hatipoğlu'nun öpüşmek orucu bozar mı sorusuna verdiği yanıt ise şöyle;

  ''Karı koca arasındaki öpüşme normal, beyinizi yolcu ederken yanağını öpüyorsunuz, 'güle güle' diyorsunuz. Eve geldiğinde karı koca birbirlerini öpebilirler, sarılabilirler... Netice itibariyle bu olağan bir şeydir. Sakıncası yok. Hz. Peygamberin buna müsaade ettiğini biliyoruz çünkü. Burada önemli olan aşırıya gitmemektir. Sakınsa iyi olur mu? Daha da iyi olur bundan sakınsa. Netice itibariyle her şeye dikkat edilmelidir. Ama sadece öpmekle oruca zarar gelmez.''

  Oruçluyken regl (adet) olunca oruç bozulur mu? Akıntı (lekelenme) orucu bozar mı?

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow