hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oruca nasıl niyet edilir? Ramazan orucu için ne zaman niyet edilir, niyetsiz oruç kabul olur mu? Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

  Oruca nasıl niyet edilir Ramazan orucu için ne zaman niyet edilir, niyetsiz oruç kabul olur mu Sahura kalkmadan oruç tutulur mu
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Ramazan ayında vatandaşlar genellikle gece sahura kalkıp niyetlenip öyle oruç tutarlar. Ancak imsak vaktinin erken olması nedeniyle bazen oruca kalkan kişiler sahurunu yaptıktan sonra niyet etmeyi unutuyorlar ya da sahura kalkmadan oruç tutuyor. İlk kez oruç tutacak olanlar ise “oruca nasıl niyet edilir?” sorusuna yanıt arıyor. Peki, Oruca nasıl niyet edilir? Oruç için ne zaman niyet edilir? Niyet etmeden oruç kabul olur mu? Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? İşte tüm detaylarla ilgili Diyanet’in cevabı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Oruca ne zaman niyet edileceği, Ramazan orucunda büyük önem arz ediyor. Bu nedenle Ramazan ayında oruç tutmak için vatandaşlar geceleri sahur yaparak niyet ediyor. Oruç tutmanın şartlarından olan niyet etmek bir işin bilincinde olmak demektir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan ayında sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi de genellikle oruca niyet etmeyi unutmak oluyor. Peki, Oruca nasıl niyet edilir? Oruç için ne zaman niyet edilir? Niyet etmeden oruç kabul olur mu? Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? İşte Diyanet'in "oruç için nasıl niyet edilir" sorusuna cevabı...

  ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

  İbadet ederek Allah'a daha yakın olmak isteyen, oruç tutarak nefsini terbiye eden ve yoksulların halini daha iyi anlayan vatandaşlar için niyet etmek de yaptığı işin bilincinde olmak demektir. Oruç niyeti için “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet oruç tutmak isteyen kişiler için yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

  NİYETSİZ, SAHURSUZ ORUÇ KABUL OLUR MU?

  Diyanet İşleri Başkanlığı oruca niyet etme konusunda detayları paylaştı. Diyanet'in internet sitesinde şu bilgiler yer aldı; Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih(doğru) değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ORUÇ İÇİN NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

  Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî', II, 85).

  Kaza, kefaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

  Oruç açma duası: İftar duası Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı.. Oruç nasıl açılır?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow