hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sadaka İle İlgili Hadisler: Peygamber Efendimizin Sadaka İle İlgili Sözleri...

  Sadaka İle İlgili Hadisler: Peygamber Efendimizin Sadaka İle İlgili Sözleri...
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Sadaka, herhangi bir karşılık beklemeksizin, yoksullara ve muhtaç durumda olanlara yapılan maddi yardımlardır. İslam fıkhına göre dört çeşit sadaka vardır. Buluğ çağına ermiş ve maddi durumu iyi olan her Müslüman'ın, her yıl vermekle yükümlü olduğu sadakalara zekat denir. Nafile sadakalar, yerine getirilemeyen ibadetler için verilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Ramazan Ayı içerisinde yapılan maddi yardımlara ise fitre denir. Kişinin öldükten sonra bile sevap kazanmasını sağlayan sadaka türü ise sadaka-ı cariyedir. Örneğin yaptırılan bir okul ya da çeşme, bu türde bir sadakadır. 

   Sadaka İle İlgili Hadisler

   1- Sadaka vermek imanın en büyük kanıtlarından biridir. 

   Çünkü sadece Allah'a ve ahiret gününe iman edenler, karşılık beklemeden iyilik yaparlar. Bu iyiliklerin başında da sadaka gelir. Sadece bu dünya varmış gibi yaşayanlar ise, hiçbir zaman hesaba çekilmeyeceklerini var sayarak, ellerine geçen her şeyi biriktirir ve büyük bir servet yaparlar. 

   2- Her güzel amel bir sadakadır. 

   Amel, kulun davranışları ve sözleridir. Kim ki güzel bir sözle birinin gönlünü alır, güzel bir amelle birine yardım eder, o sadaka vermiş sayılır. Sadakayı sadece para ya da maddi yardım olarak değerlendirmemek gerekir. Kuran'ı Kerim'in nazil olduğu 7. yüzyıldan günümüze kadar sadaka kavramı geniş bir şekilde ele alınmış evrensel bir kavramdır. Her türlü yardımlaşma ve dayanışma örneği, birer sadakadır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Peygamber Efendimizin Sadaka İle İlgili Sözleri

   1- Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli. 

   İslam'da yapılan yardımların gizlisi daha makbuldür. Tıpkı ibadet gibi yapılan yardımların da gizli olanı, çok daha samimidir. Ayrıca, herkese duyurularak yapılan yardımların birçoğu sırf gösteriş olduğu için gerçek amacına ulaşmaz. Bu nedenle, sadaka ve zekat vermek gibi ibadetler oruç ve namaz gibi, mümkün olduğunca gizli tutulmalıdır. 

   2- Güzel bir söz söylemek de bir sadakadır. 

   Yapılan bir iyiliğe karşılık olarak teşekkür etmek, bir hata sonrası özür dilemek ve buna benzer gönül okşayıcı sözler de birer sadakadır. Çünkü bu dünyada hiçbir şey "gönül almak" kadar önemli ve değerli değildir. Bu nedenle Hz. Muhammed, ömrü boyunca kimseyi incitememiş, kendisini süren ve öldürmek isteyen Mekkeli müşriklerle bile belli bir saygı çerçevesinde konuşmuştur. 

   3- Tebessüm etmek de bir sadakadır. 

   Yukarıdaki hadisin farklı bir versiyonu olan bu hadiste de tebessüm etmenin bir sadaka olduğu bildirilir. Selamlaşmak da aynı şekilde sadakaya örnek olarak gösterilebilir. Sonuç olarak karşı tarafı sadece maddi değil manevi açıdan da hoşnut eden her şey sadaka hükmündedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow