hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Namaz kılarken hangi sureler okunur? Namaz Sureleri Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Namaz Dualarının Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Namaz kılarken hangi sureler okunur Namaz Sureleri Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Namaz Dualarının Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand

  Müslümanların en önemli ibadetlerinden bir tanesi de namazdır. Bu sebeple namazda okunan surelerin Müslümanlar tarafından bilinmesi oldukça önemlidir. Bunun yanında bu surelerin hangi sıra ile okunması gerektiğinin de bilinmesi gerekir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Namaz Sureleri Nelerdir?

  Müslümanlar tarafından namaz kılarken okunması gereken surelerin bilinmesi gerekmektedir. Bu sebeple namaz kılmak isteyen Müslümanlar bu sureleri araştırmaktadır. Bu surelerin hangi sıra ile okunması gerektiği de vatandaşların merak ettiği konulardan bir tanesidir.

  Kur'an-ı Kerim'de sureler Fatiha'dan Nas suresine doğru ilerler. Fatiha suresinin namaz kılarken okunması vacip dualardandır. Bu surenin zammı sure okunduktan sonra okunması gerekmektedir. 

  Namaz kılan kişilerin rekat başlarında ve Süphaneke duasından sonra kıraata başlamadan besmele çekmeleri gerekmektedir. Fatiha suresi okunduktan sonra zammı sure okunurken kişilerin tekrar besmele çekmesine gerek yoktur. 

  Kısa namaz sureleri Kur'an'da son sayfalarda bulunur. Bu surelerin namazlarda düzgün bir şekilde okunabilmesi için Müslümanlar tarafından ezberlenmesi gerekmektedir. Namazı sünnete uygun bir şekilde kılmak gerekir. Bunun yanında zammı surelerinin doğru okunuşlarının bilinmesi de oldukça önemlidir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İnsanın hem bu dünyada hem de ahirette sonsuz mutluluğa erişebilmesi adına ibadetlerini iyi bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Bu ibadetlerden biri de namazdır. İnsanın bu dünyadaki yaşamının bitmesinin ardından cennete girmesi için ahirette 5 vakit namazı ile ilgili hesap vermesi gerekecektir. 

  Bu dünyada her kim namaza gerekli önemi verirse Allah (cc) katında daha kolay bir şekilde hesap verir. Dünyada işlenen günahlardan insanın kendini koruyabilmesi için namaz kılması oldukça önemlidir. 

  Namaz Kılarken Okunması Gereken Dualar Nelerdir?

  Namaz kılan kişilerin Fatiha'dan sonra okudukları dualar zammı dualar olarak isimlendirilmektedir. Okunan dualarda dikkat edilmesi gereken ise 3 ayetten fazla olmasıdır. Namaz rekatlarında kişilerin sıraya uyması sünnet olan davranışlar arasında yer alır. 

  Bir ayet 33 harf uzunluğunda ise bu ayetin tek bir rekatta okunabileceği söylenmektedir. Ayetel Kürsi de namaz da okunabilen dualardandır. 

  Namazda okunabilecek dualar;

  Fil Suresi

  Kureyş suresi

  Maun Suresi

  Nas Suresi

  Kafirun Suresi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nasr Suresi

  Tebbet Suresi

  İhlas Suresi

  Felak Suresi

  Kevser Suresi namaz kılarken okunabilecek dualar arasında yer alır. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA