Unutarak yemek içmek orucu bozar mı? İşte, Diyanet’in cevabı

Unutarak yemek içmek orucu bozar mı? İşte, Diyanet’in cevabı

Oruç ibadeti ile ilgili ince detaylar hemen her zaman özellikle de Ramazan Ayı’nda en çok sorulanlar arasında yer alıyor. Bu soruların başında ise oruçluyken unutup bir şeyler yemek içmek geliyor. Peki; oruçluyken unutarak yiyip içmek orucu bozar mı? İşte, Diyanet ‘in cevabı…

Orucu nelerin bozduğu, oruç ibadetini yerine getirenler tarafından sıkılıkla araştırılıyor. Bunların başında da oruçluyken unutarak bir şeyler yiyip içmek geliyor. Çok merak edilen bu duruma yanıt, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan geldi. Peki, oruçluyken unutup yiyip içmek orucu bozar mı? İşte cevabı…

UNUTARAK YİYİP İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

“Oruçluyken yiyip içmek orucu bozar mı?” sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilen yanıt şu şekilde:

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur.

Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 253-254).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS