Yusuf Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Yusuf Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Yusuf Suresi Türkçe, Arapça Anlamı Ve Okunuşu: Yusuf Duası Faydaları Ve Faziletleri (Tefsiri Ve Diyanet Meali Dinle)

Yusuf Suresi, 111 ayetten oluşmuştur ve Mekke döneminde indirilmiştir. Surenin en başından sonuna kadar Yusuf Peygamberin yaşadıkları anlatılmaktadır. İslam alemi için mühim bir yere sahip olan Yusuf Suresi, Kur’an’ı Kerim içerisinde baştan sona tek bir konuyu ele alan sure olmasıyla bilinmektedir.

Yusuf Suresi'nin ilk üç ayetinde, Kur’an’ı Kerim'in Arapça indirildiğinden ve insanlık için yol gösterici olmasından bahsedilmektedir. Ardından Yusuf Peygamberin yaşadıkları ele alınarak, başına gelen sorunlar karşısında ne denli sabırlığı olduğundan ve Allah'a sığınıp şükrettiği gibi konulara değinilir. Yusuf Peygamberin başına gelen olaylardan inanan insanlar bir ders çıkarmalı ve kendisine örnek almalıdır. Hiç şüphesiz ki sure içerisinde pek çok öğüt verilmekte ve yol gösterilmektedir.

Yusuf Suresi’nin Faydaları

Peygamber Efendimiz buyurmuştur ki, "Her kim Yusuf Suresi'ni okursa; evlatlarına, ehline ve hizmetlilerine öğretirse Allah, o kişinin ruhunu teslim etme anını kolaylaştırır. Kişiye iman ve kuvvet verir. O kişi hiçbir kimseye karşı haset etmez" Surre Allah'ın adını zikretmek ve dini inancı peşiktirmek için okunur. Yusuf Peygamberin başına gelenler baştan sona ibret alınması gereken bir konudur. Özellikle erkeklerin kendi namus kavramına ne denli dikkat etmesi gerektiğine değinilmektedir.

Peygamber Efendimizin hadisine göre Yusuf Suresi’nin en büyük faydası, kolay ve acısız bir ölüm anı yaşamaktır. Ayrıca sureyi okumak kişinin imanını kuvvetlendirir. Böylece okuduklarından da ders çıkararak kimseye karşı kıskançlık beslemez. Kişi herhangi bir kimseye karşı haset ettiğinde, Yusuf Suresi’ni okumalıdır. Eğer Arapça bilmiyorsanız, surenin içerisinde yer alan öğütleri anlamak ve uygulamak için Türkçe okumalısınız.

Yusuf Suresi'nin Faziletleri

Yusuf Suresi'nin sırları hakkında pek çok rivayet dile getirilmektedir. Sureyi okumak kişinin izzet ve saadete nail olmasını ve bahtının açılmasını sağlar. Ayrıca;

Birini çok seviyor ve onunda sizinle aynı duyguları size karşı beslemesini istiyorsanız,
Başkalarının gözünde iyi görünmek ve kalplerini kazanmak için,
Çok özlediğiniz birine kavuşmak için,
Eşinizle aranızda olan tartışmaları bitirmek ve aile huzuru için,
İşlerinizin yoluna girmesi için,
Bezginlikten, uyuşukluktan ve tembellikten kurtulmak için,
Suçunuz olmadığı halde suçlu görüldüğünüz zamanlarda,
Çocuğunuz olmuyorsa, çocuk sahibi olmak niyeti ile,
Uysal, ahlakı düzgün, ailesine iyi bir evlat olmasını istediğiniz çocuklarınız için Yusuf Suresi'ni içten ve anlayarak okumak gerekmektedir.

Yusuf Suresi’nin Kısaca Tefsiri


İndirilen bu ayetler gelişi güzel söylenmiş sözler değil, Yüce Allah'ın gerçekleri açıklayan ebedi mucizesidir. Bu kitaba şanına yaraşır biçimde saygı duyulması gerekmektedir. Ayrıca anlayarak okunmalı, öğütler alınmalı ve emirler uygulanmalıdır.

Ayrıca surede Yusuf Peygamberin hayatına değinilmektedir. Hz. Yakup'un oğullarından biri olan Yusuf, dışlanmıştır. Öyle ki Yakup'un diğer oğulları onu kıskanmış ve bir kuyuya atıp ölüme terk etmişlerdir. Kervancılıkla uğraşanlar Yusuf'u bulur ve köle olarak başkalarına satarlar. Bu noktada yolu Züleyha Hanım ile kesişir. Züleyha, Yusuf ile evlenebilmek için ona iftira atar.

Yusuf, bu iftiradan dolayı yıllarını zindanda geçirse dahi pes etmemiş ve boyun eymemiştir. Hergün dualarını etmeye ve Allah'a şükretmeye devam etmiştir. Allah, Yusuf'a eşsiz bir yetenek bahşetmiştir. Yusuf çok iyi bir şekilde rüya yorumlayabilmektedir. Bu yeteneği sayesinde zindan hayatı da sona erer.

Yusuf Peygamber, olan her şeye rağmen kardeşlerini affetmiştir. Kıtlıkla mücadele eden kardeşlerine yardım etmiş ve onları ölümden kurtarmıştır. Hz. Yakup ise oğlundan ayrı kaldığı bu dönemde üzüntüden yataklara düşmüştür. Yusuf geldiğinde ise gözleri açılmıştır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS