20 günde daha genç bir cilt! Doğal güzelliğin kadim sırrı...

20 günde daha genç bir cilt! Doğal güzelliğin kadim sırrı...

20 günde daha genç bir cilt! Doğal güzelliğin kadim sırrı...

Kozmetik ürünlerinde kullanılan en yaygın bileşenlerden biri kadifemsi yapraklarıyla gül özleridir. O kadar etkili ki kadınlar asırlardır güzellik için gül özlerine ve gül yağına güveniyorlar ancak günümüzde gül yağı alıp kullandığınızda o kadar da büyük bir etkisini fark etmiyoruz. Peki, bunun nedeni nedir? İşin sırrı saflığında... Gül yağı, cildinizdeki kırışıklıkların azalmasını sağlayan, cildi besleyen ve cilt dokusunu güçlendiren oldukça güçlü etkilere sahip.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cilt bakımında temel formüller doğanın mucizeleri bitkilerden alınarak oluşturulur ancak günümüzde devreye giren kimyasallar başka yan etkilere neden olabiliyor. Bu nedenle doğal yağlar cilt bakımı için oldukça popüler hale geldi. Birbirinden değerli doğal yağların, çiçeklerin ve bitkilerin özlerinin cilt üzerindeki etkileri bilimsel araştırmalara konu oluyor. Gül, cilt bakımında en popüler içeriklerden biri. Bunun gerçek bir nedeni var. 

Gülün kadifemsi yapraklarından elde edilen yağlar, yüksek çeşitlilikte antioksidanı ve değerli bileşenleri bir arada bulunduruyor. Özellikle yaşlanan cildin en büyük sorunlarından biri olan elastikiyet kaybı ve sarkmalara çare oluyor. İzleri ve lekeleri geçirerek cildin çok daha aydınlık ve parlak olmasını sağlıyor. Gül yağının cilde etkileri üzerinde yapılan araştırmalar da bunu doğruluyor.

Gül yağı cildinizi çok kısa zamanda güçlendirip gençleştirebilir ancak bunun için saf gül yağı bulabilmeniz gerekiyor. Piyasada, aktarlarda sıklıkla gördüğümüz gül yağları çoğunlukla bu beklentiyi karşılayamıyor. Bu mucizevi güzellik içeriğinin üretimi oldukça zor ve pahalı. 

4-6 ton gülden sadece sadece 1 litre gül yağı üretilebiliyor. Bu da cildinizi hızla gençleştirecek saf gül yağı bulmayı zorlaştırıyor. Biraz daha pahalı olsa da bulması imkansız değil. Cildiniz için doğal ve gerçek bir etki istiyorsanız bu konuda gerçek ve saf gül yağına ihtiyacınız var.

Saf gül yağı kullanmak cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir. Hem tamamen doğal hem de çok etkili. Tamamen saf gül yağı uçucu bir yağdır ve çok güçlüdür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dikkat edilmesi gereken bir nokta daha! Tüm uçucu yağlarda olduğu gibi onu aldığınızda cildinize doğrudan uygulamak yerine başka bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak kullanmanız gül yağının güçlü etkilerinin cildiniz tahriş etmesini engeller. Bunun için niola yağı ya da jojoba yağı kullanabilirsiniz. Doğru kullanıldığında gül yağı cilt üzerinde muazzam etkilere sahiptir. 

İlk günden itibaren yüksek nemlendirme ve canlandırma etkisini göreceksiniz. 20 günden sonra cildinizdeki parlama, pürüzsüzleşme ve ince çizgilerinizde iyileşme fark edebilirsiniz.

3 damla saf gül yağını 3 damla saf niola yağı (kayısı yağı, zeytinyağı ya da  jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlarda uygundur) ile karıştırarak akşamları temizlenmiş hafif nemli cildinize hafif masaj yaparak uygulayın. En az 20 gün boyunca her gece bu rutini tekrarlayın. Cildinizdeki farkı çok kısa sürede göreceksiniz. Peki, gül yağının cilde faydaları nelerdir? 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cildi nemlendirir ve hızla yumuşacık olmasını sağlar. 
Ciltteki fazla yağı dengeler
Kızarıklıkları ve tahrişi azaltır 
Sivilcelenmeyi azaltır, sivilce izlerinin iyileşmesini hızlandırır 
Cildin pürüzsüz bir doku kazanmasına destek olur 
Aydınlatıcı etkileri vardır. 
Düzenli kullanımdaSarkmaları gözle görülür şekilde azaltır. 
Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için kırışıklıkları azaltıyor
Cilt yapısını güçlendirdiği için cildin genç kalmasını sağlıyor. 

EN ÖNEMLİ FARKI İÇERİĞİNDEKİ KERATİNOSİTLER

Gül yağının en önemli etkisi içeriğindeki kerotinosit adı verilen bileşenlere sahip olmasından kaynaklanıyor. Keratinositler  cildinizi ısıdan, UV radyasyonundan, su kaybından, patojenik bakterilerden ve parazitlerden korunmasını sağlar.  Gül yağı, cilt dokusunu ve keratinosit farklılaşmasıyla ilgili birçok cilt hastalığını kontrol etmede etkilidir. Bu nedenle cilt tonunu eşitleme de ve sedef hastalığında da hızlı tedavi sağlar. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gül yağı aynı zamanda cilt bakımında çok özel bir yere sahip olan ve kolajen üretimini artıran C vitamini ve kırışıklık karşıtı etkileriyle bilinen A vitamini açısından da zengindir. Bu vitaminler, kırışıklıkların görünümünü yumuşatmanın yanı sıra, ciltteki yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya ve kolajen üretimine yardımcı olur.

Ayrıca gül esansiyel yağı, serbest radikalleri nötralize eden ve daha uzun süre genç görünmemizi sağlayan yüksek düzeyde antioksidan içerir.

BONUS: KOKUSU PSİKOLOJİNİZİ DÜZELTİYOR

Gül yağının bu anksiyolitik etkileri, Pharmacology Biochemistry and Behavior'da yayınlanan 2004 tarihli bir çalışma ile doğrulanmıştır. Buna göre gül yağı, kaygıyla etkin bir şekilde savaşırken benlik saygısını, güveni ve zihinsel gücü artırmaya yardımcı olur  .  

Gül kokusuyla ön planda olan aromaterapik etkilere sahip bir yağdır. Kendinize her gün cilt bakımı yaparken psikolojinizi düzenleyecek, kaygılarınızı da hafifleteceksiniz.