21 Mart Dünya Down Sendromu Günü ile farkındalık yaratılıyor

Video: 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü ile farkındalık yaratılıyor

Dünya Down Sendromu Günü genetik duruma farkındalık yaratmak için her yıl aynı tarihte hatırlatmanın yapıldığı gün olarak biliniyor. Dünya genelinde yaklaşık 6 milyon kişinin sahip olduğu bu genetik farklılığa dikkat çekmek için çeşitli kurumlar çalışmalarını yürütüyor. Türkiye’de ise Down Sendromu Derneği bu farklılığa sahip kişilerin yaşam kalitesini artırmak için önemli çalışmalar yapıyor.

Dünya Down Sendromu Günü çerçevesinde her yıl 21 Mart günü genetik duruma farkındalık yaratılıyor. Down sendromu alanında yaptığı çalışmalarla ön planda yer alan Down Sendromu Derneği genetik farklılığın bir hastalık olarak adlandırılmamasını istiyor.


“DOWN SENDROMU GENETİK FARKLILIKTIR HASTALIK DEĞİLDİR”


21 Mart Dünya Down Sendromu Günü kapsamında çalışmalarını devam ettiren dernek genetik farklılığı şöyle tanımlıyor; Down Sendromu genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır.Bugün 🤩21 Mart Dünya Down Sendromu Günü🤩
Peki Down sendromu nedir❓
Bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır❗️pic.twitter.com/iLnGATWBlQ


— DownTurkiye (@DownTurkiye) 20 Mart 2019

DÜNYA DOWN SENDROMU GÜNÜ BM TARAFINDAN TANINDI


Down Sendromu Günü 10 Kasım 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından tanındı. Tarihin 21 Mart olması ise tesadüf değil. 21. kromozomlarının 2 tane değil de, 3 tane olması nedeniyle Mart ayının 21'i Down Sendromu Günü olarak belirlendi. Bu özel günde down sendromu konusunda farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığa sahip durumda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS