hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ağzına aldığı toplu iğne akciğerine kaçtı

  Ağzına aldığı toplu iğne akciğerine kaçtı
  expand

  Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 15 yaşındaki kız çocuğunun soluk borusundan akciğerine kaçan toplu iğne, bronkoskopi yöntemiyle çıkarıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adıyaman'da yaşayan Rüveyda Aycan Tırpan (15) okulda başörtüsünü düzeltirken ağzına aldığı 2 toplu iğneden bir tanesini yuttu. Adıyaman'da ilk müdahalesi yapılan 15 yaşındaki kız çocuğu, daha sonra MEÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Kliniği'ne sevk edildi.

  Bronkoskopi yapıldı

  Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Naycı ve ekibi tarafından yapılan incelemenin ardından soluk borusundan akciğere kaçtığı belirlenen toplu iğne bronkoskopi yöntemiyle çıkarıldı. Prof. Dr. Naycı, hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, kız çocuğuna daha önce Adıyaman'da da bir operasyon yapıldığını ancak başarılı olunamadığını anlatarak, şöyle konuştu:
  "Biz filmlerini çektik çok derinlerde neredeyse akciğerin tabanına kadar inmiş bir iğne gördük. 10 dakika gibi kısa sürede bronkoskopi dediğimiz kapalı bir yöntemle herhangi bir amaliyat olmadan bu yabancı cismi çıkardık. İlaç tedavisini tamamladık ve hastayı bugün taburcu edeceğiz. Nefes borusuna kaçan yabancı cisimler boğulmaya neden olduğu için çok tehlikeli."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rüveyda Aycan Tırpan da açık ameliyata gerek kalmadan toplu iğneden kurtulduğu için mutlu olduğunu belirterek, "Bir daha asla iğneyi ağzıma almam" dedi.

  Hareketsizlik obeziteden daha tehlikeli

  Her an kapınız çalınabilir

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow