hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aile dizisinde bipolar hastalık ne demek? Bipolar bozukluk ne anlama geliyor?

  Aile dizisinde bipolar hastalık ne demek Bipolar bozukluk ne anlama geliyor
  expand

  Aile dizisinde konusu geçen bipolar hastalık merak ediliyor. Bipolar bozukluk günümüzde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Peki ama bipolar bozukluk ne demek?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bipolar bozukluk, Aile dizisinde Devin'in ailesine olan bir rahatsızlık olarak ön plana çıkıyor. Bipolar bozukluk diğer bir adıyla manik-depresif bozukluk kişinin ruh hali, enerjisi, konsantrasyonu ve günlük yapılan aktivitelerini yerine getirme becerisini etkileyen bir psikolojik-psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Bipolar bozukluk hastalığı nedir?

  Bipolar bozukluk hastalığı nedir? 

  Bipolar bozukluk, kişinin bir anda kendini çok iyi hissederken, bir süre sonra içine kapanık bir hale gelmesine neden olabilir. Bipolar bozukluk, kişinin manik depresyon tanımına da uyan ruh hallerine bürünmesine sebep olabilir. Bu nedenle hastalığa tanı konma aşamasında, psikologlar tarafından yapılacak değerlendirme büyük önem arz etmektedir. 

  Bipoların en belirgin özelliği kişinin ruh halinin uçlarda olmasıdır. Bipolar bozukluk en yüksek seviyedeyken kişi hiperaktif bir ruh haline bürünür ve kendini çok mutlu hisseder. Fakat depresyon haline büründüğünde ise dış dünyaya kendini kapatabilir ve hatta intihar eğilimi gösterebilir.

  Bipolar bozuklukta duygu durum atakları ileri seviyede değilse eğer yılda birkaç defa meydana gelebilir. Çoğu insan duygu durum bozukluklarını fark edebilirken, ileri seviye bipolar bozukluğu yaşayanların bu durumu kendi kendine fark etmesi zordur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bipolar bozukluk genetik aktarımla geçebileceği gibi, sonradan travmalar bağlı olarak da gelişebilmektedir. Depresyondan şikayetiyle doktora giden kişilerin birçoğu gerçekte bipolar bozukluk yaşar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow