Son Dakika

Akıllı dolgu mucizesi nedir?

A A

22.10.2021 - 15:51

Akıllı dolgu uygulamasını estetik yüz dolgusu uygulamalarında ‘’devrim gibi’’ olarak nitelendiren Dermatoloji Uzm. Dr. Yusuf Topal, akıllı dolgu hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

Akıllı dolgu mucizesi nedir?

 

Akıllı dolgu , ciltte özellikle akordiyon çizgilerinin kaybolmasında, hacimsel boşlukların onarılmasında ve fibroblast hücrelerinden yüksek miktarda kolajen üretilmesinde önemli bir alana sahip.

 

İçerik olarak Polikaprolakton (PCL) içerir. Uygulama sonrası PCL; cildimizdeki fibroblast hücrelerinden Tip-1 yeni kolajen sentezini uyarmaya başlar. 6 aya yakın bir süre uyarıya devam eder ve uygulama alanındaki yıpranmış dokuyu tedavi etmektedir.

Gün geçtikçe ameliyatsız estetik işlemlerine yönelim artmaya devam ediyor

Özellikle erken yaşlanma belirtilerinin tedavisinde ve cildin kaybolan hacimsel boşluklarının tekrardan onarılarak sağlıklı bir şekilde yapılanmasında öncü uygulamalardan olan yüz dolguları, kişilerin yaş almakla ve dış faktör maruziyetleri ile eriyen cilt altı yağ dokularının bıraktığı hacimsel boşlukları ve ciltte ortaya çıkan kırılmaları onararak cildin sağlıklı zamanlarındaki gibi, dinç, dinamik ve doğal olmasını sağlıyor.

Hyalüronik asit dolgular bazı danışanlarda yetersiz kalabiliyor

Halen en sık yaptığımız dolgular hyalüronik asit içerikli dolgu ürünleridir. Hyalüronik asit dolgular yüzde her alanda kullanılabilmektedir. Özellikle ciltte ileri derece yıpranması başlamayan ya da kolajen doku kaybı olmayan, sadece hacim problemi olan kişiler için en ideal dolgu ürünleridir. Fakat bir danışan grubumuz daha var ki cildinde kolajen kaybı gerçekleşmiş sadece hacim değil doku yenilenmesine de ihtiyacı olan kişiler bunlar. İşte bu aşamada hyalüronik asit içeren dolgular yetersiz kalıyor.

Hem dokudaki hacim kayıplarını onaran hem de ciltte yeni kolajen sentezini artırarak rejuvenasyon (yeniden yapılandırma) sağlayan akıllı dolgu sayesinde ileri derece kırışıklığı olan danışanlarımızı rahatlıkla genç bir görünüme kavuşturabiliyoruz.

Peki akıllı dolgu hangi durumlarda tercih edilmeli?

Akıllı dolgu, cildinde akordiyon çizgileri, sarkma ya da dalgalı görüntüsü olan ve hacim kaybı oluşmaya başlamış yani çökmeleri olan kişilere uygulanır. Sıklıkla 35 yaş ve üzeri danışan grubuna uygulanan bir dolgu ürünüdür. Klasik hyalüronik asit dolgu uygulamaları gibi benzeri alanlarda işlem yapılsa da, akıllı dolgunun etki süresinin uzun olması ve uygulama sonrası dokuda 6 ay süre ile yenilenme sağlaması sayesinde daha doğal sonuçlar sunması önemli bir özelliğidir. Uygulama sonrasında cildinizdeki güzellik ay ay, kendi kendine ortaya çıkar.

Akıllı dolgu hangi bölgelere uygulanır?

Akıllı dolgu özellikle özellikle şakak, elmacık, nazolabial, marionette ve çene bölgesinde doku yenilenmesi sağlamak istediğimiz alanları da devreye alarak bütünsel bir çalışmaya ortak ediliyor. Ancak unutulmamalıdır ki, göz altında başlayan mor halkalanmalar, ileriye doğru çıkıntı yapan göz altı torbalarının onarılması gibi tedavilerde akıllı dolgu tercih edilmemelidir! Göz altı dolgusunda hyalüronik asit içerikli monofazik, yumuşak dokulu ve perioküler dolgular kullanılmalıdır.

Uygulama aralıkları ise ilk uygulama, 1. ay ve 6. ay olacak şekilde 3 aşamalıdır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra hastamız en az 2 yıl boyunca herhangi bir dolgu uygulamasına ihtiyaç duymadan hayatına devam edebilir. Bu iki yıllık süreçte doktorunun öngördüğü ve hali hazırda ile tedavi olmakta olan cildine kombine çalışmalar yaptırabilir. Bu kombin çalışmalar ile de etkinliği artarak devam eder.