hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akıntı Abdesti Bozar mı? Doğal, Günlük Vajinal Akıntılar Abdesti Bozar mı?

  Akıntı Abdesti Bozar mı Doğal, Günlük Vajinal Akıntılar Abdesti Bozar mı
  expand

  Namaz kılmadan önce abdest alınması oldukça önemlidir. Çünkü İslam için temizlik önemli konular arasında yer almaktadır. Namaz kılmadan önce abdest alınması farzdır. Ancak bazı durumlarda abdest bozulmaktadır. Bu durumların bilinmesi ve gerekli hallerde tekrar abdest alınması gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akıntı Abdesti Bozar mı?

  Vajinadan gelen akıntının abdesti bozup bozmadığı insanların merak ettiği konulardan biridir. Kadın genital bölge anatomisine göre üç tane açıklığı bulunur. Bunlar idrar boşaltım kanalı, anüs ve vajinadır. 

  Kur'an-ı Kerim'e göre idrar ile dışkı ve gaz çıkarma durumunda abdest bozulmaktadır. Bunun yanında kadınlardan gelen adet, lohusalık gibi durumlarda kan gelmesi halinde de abdest bozulmaktadır. Fakat vajinadan gelen diğer akıntıların abdesti bozup bozmadığı ile ilgili olarak bir delil yoktur. 

  Hanefi mezhebine göre vajinadan gelen akıntı idrar, kan ve meni ile karışmamışsa temiz akıntı olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple de abdesti bozmamaktadır. Ancak vajinadan gelen akıntının necis olduğunu ileri süren alimler de bulunmaktadır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vajinadan gelen akıntının temiz olup olmaması ile ilgili çeşitli yaklaşımlar olsa da alimler dışarıya çıkması halinde abdesti bozacağı ile ilgili aynı fikirdedir. Din İşleri Yüksek Kurulunun yapmış olduğu araştırmalar neticesinden vajinadan gelen akıntı direkt rahim bölgesinden gelmez. Bu akıntı daha aşağı bölgeden istem dışı salgılanan fizyolojik ve doğal bir durumdur. Bu sebeple bu normal akıntının abdesti bozmadığı düşünülmektedir.

  Doğal, Günlük Vajinal Akıntılar Abdesti Bozar mı?

  Hanefi mezhebine göre kadınların vajina bölgesinden gelen normal ıslaklıkların insanların burun ya da ağız gibi bölgelerinden gelen akıntı gibi değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle ıslaklığın temiz olması halinde kişilerin abdesti bozulmamaktadır. Fakat Hanefi mezhebine göre insanların ön ve arka bölgesinden çıkan idrar dışkı, kan, irin ya gaz gibi durumlarda abdest bozulmaktadır ve tekrar alınması gerekmektedir. 

  Kaynak: Makalenet

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow