hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alıç Nedir, Alıçın Faydaları Nelerdir? Alıç Ağacı Ve Çiçeği Neye İyi Gelir?

  Alıç Nedir, Alıçın Faydaları Nelerdir Alıç Ağacı Ve Çiçeği Neye İyi Gelir
  expand

  Alıç, eski zamanlardan günümüze kadar hala tüketilmeye devam edilen, birçok derde deva olabilen oldukça zengin içerikli bir besindir. Alıçın meyvesi, yaprağı şifa doludur. Oldukça faydalı olan bu bitkinin meyvesi dikenli olan bir ağaçta yetişir. Besin içeriğindeki maddelerden dolayı vücutta birçok hastalığın giderilmesine ve korunmasına karşı kullanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alıç Nedir? 

  Alıç bitkisinin diğer bir adı ise yemişendir. Gülgiller familyasına ait olan alıç, muşmulaya benzeyen bir tada sahip olduğundan dolayı kimi zaman ekşi muşmula olarak adlandırılmaktadır. Genellikle Ekim aylarında tezgahlarda, pek çok pazarda ve marketlerde alıç meyvesi satışa sunulmaktadır. Gündelik yaşam içerisinde meydana gelen olası problemleri giderdiği gibi ciddi hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır. 

  Hemen hemen 10 metreye kadar boylanabilen pembe ve beyaz çiçekli dikenli bir ağaçtır. 1 ya da 3 tohumlu kırmızı-esmer, kırmızı ya da sarı renklidir. Bu ağacın hafif ekşi olan meyveleri yani alıç meyvesi yenilmektedir. Antioksidan özellikleri bol olan maddeler bakımından zengindir. Meyveleri olgunlaştığında sarımsı kırmızı bir renk alır. Yuvarlak görünüme sahip olan alıç, kimi zaman süs bitkisi olarak da kullanılır. Ülkemizde kayalık, taşlık yerlerde bulunan çalılıklar içerisinde, derelere bakan yamaçlarda bulunan çalılıklarda, dağlık çevrelerde ya da ormanlarda yetişmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alıçın Faydaları Nelerdir? 

  Alıç özellikle kalbe çok iyi gelmektedir. Kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalleştirilmesi sebebiyle kalp destekleyici olarak tüketilmektedir. Kalpte kan akışının ve oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Kan damarlarının çeperlerinin güçlenmesini sağlar. Sinirsel kalp çarpıntıları, kalp ritim bozuklukları, ağır enfeksiyon hastalıkları, kalp yetmezliği, kas zayıflaması, kalp krizi sonrasında oluşan yüksek kan basıncı ve damar sertliğine oldukça faydalıdır. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hafızayı güçlendirir. 

  ● Kalp hastalığının iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Ritim bozukluğuna da iyi gelir ve aynı zamanda alternatif tedavi yöntemi şeklinde de kullanılır. 

  ● Ağır enfeksiyon sonrasında kalbin kaslarında meydana gelen hasarların giderilmesine ve kalp yetmezliği sorunlarına iyi gelir. 

  ● Yüksek tansiyon sonrasında oluşmakta olan damar sertliklerinin düzelmesinde etkilidir. Kalp krizi riskini en aza indirir. 

  ● Biriken sıvıların dışarı atılmasında yani ödem atmada yardımcıdır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ● Sinirsel sorunların azalmasına yardımcı olduğu için antidepresan olarak da kullanılmaktadır. 

  ● İshal sorununun giderilmesinde faydalıdır. Fakat fazla tüketilirse kabızlığa sebep olabilir. 

  ● Özellikle kalp krizi geçirmiş olan kişiler bu meyveyi tüketirse kalbin güçlenmesini sağlar. 

  ● Kusmayı giderir. Midenin düzenlenmesini sağlar. 

  ● Göğüs ağrısına, migrene ve baş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. 

  ● Damar tıkanıklıklarının önüne geçen etkili bir meyvedir. 

  Alıç Nedir, Alıçın Faydaları Nelerdir Alıç Ağacı Ve Çiçeği Neye İyi GelirAlıç Ağacı ve Çiçeği Neye İyi Gelir? 

  Alıç ağacının yaprağı kaynatılıp çay şeklinde tüketilir. Alıç yaprağının tüketilmesi damar ve Kalp hastalıklarına sahip olan kişilerde oldukça faydalıdır. Tıkalı olan damarların açılması için kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alıç ağacının meyvesi kadar yaprakları ve çekirdeği de oldukça faydalıdır. Alıç meyvesinin çekirdeği kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp ritim bozuklukları, kalp kaslarında meydana gelen rahatsızlıklar, yüksek kan basıncı ve damar sertliğinin tedavilerinde kullanılmaktadır. 

  Alıç bitkisi ya da sirkesi damarlara ve kalbe iyi geldiği bilinmektedir. Kalp kaslarının güçlendirilmesine ve kalp damarlarındaki kan dolaşımının arttırılmasında etkilidir. Aynı zamanda alıç sirkesinin damarları genişleten bir özelliği vardır. 

  Alıç meyvesinin de bilinen çok fazla faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  ● Kolesterol ile mücadele eder.

  ● Bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.

  ● Kişilerin yaşlanma belirtilerine karşı önlem almalarını sağlar.

  ● Kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı olur.

  ● Genellikle ölümcül ve oldukça tehlikeli olan hastalıkların önlenmesinde kullanıldığı için kanserin önlenmesini sağlamaktadır.

  ● Alıç bitkisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise tüm kanserlere karşı koruyucu etkisi vardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alıç bitkisinin meyvesi, yaprağı, çekirdeği hepsinin ayrı ayrı faydaları vardır. Fakat ortak fayda kalp içindir. Bu nedenle her insanın düzenli olarak alıç meyvesini tüketmeleri gerekmektedir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow