Alnınızda kırışıklıklar varsa dikkat!

Alnınızda kırışıklıklar varsa dikkat!

Alnınızda kırışıklıklar varsa dikkat!

Derin alın kırışıklıkları olan kişilerin kardiyovasküler hastalıktan hayatını keybetme riskinin daha yüksek olabileceğini açıkladı. Fransız bilim insanlarının yaptığı 20 yıllık çalışmaya göre; kaşın üst kısmında yer alan kırışıklıklar, kalp rahatsızlıkları veya felç gibi olası sorunlar için kırmızı bayrak niteliğinde…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni bir araştırma, kardiyovasküler hastalıktan yüksek yaşam riskine bağlı olarak alında kırışıklıklar olduğunu gösterdi. Çalışmaya göre; alındaki kırışıklıklar, o kişinin kardiyovasküler hastalıktan hayatını kaybetme riskinin 10 kat daha fazla olduğunu açıkladı.bilim insanlarının yaptığı 20 yıllık çalışmaya göre; kaşın üst kısmında yer alan kırışıklıklar, kalp rahatsızlıkları veya felç gibi olası sorunlar için kırmızı bayrak niteliğinde…

20 yıldır sağlıklı olan 32, 42, 52 ve 62 yaşlarında 3 bin 200 yetişkin analiz edildi. Bu kişilerin alnındaki kırışıklıkların sayısına ve derinliğine bağlı olarak puan verildi. 

Sıfır, cildin tamamen pürüzsüz olduğu, üç ise ciltte çok sayıda derin kırışıklık olduğu anlamına geliyordu.Yüksek puan alan kişilerin kardiyovasküler hastalıktan hayati riskinin biraz daha yüksek olduğunu tespit ettiler. Öyle ki, iki ve üç puan alanların, sıfır puan alanlara göre hayati risklerinin 10 kat daha fazla olduğunu buldular.

Esquirol, “Kırışıklık skorunuz ne kadar yüksek olursa kardiyovasküler yaşam riskiniz de o kadar artar” diye konuştu.

 KALP KRİZİ RİSK FAKTÖRLERİ 
 Sessiz kalp krizi için risk faktörleri, belirti veren kalp krizi risk faktörleri ile aynıdır. En yaygın olanlar şunlardır: Yaş (erkekler için 45 yaş ve üstü, kadınlar için 55 yaş ve üstü veya menopozda olmalı) Diyabet (Şeker hastalığı) Aşırı kilo Yüksek kan basıncı (tansiyon) Yüksek kolesterol Egzersiz eksikliği (hareketsiz yaşam) Önceden kalp krizi geçirmiş olmak Tütün kullanımı Ailede kalp hastalığı öyküsü Stres Kovid-19 enfeksiyonu geçirmiş olmak

Klasik olmayan kalp krizi belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

-Nefes darlığı

-Boğaz, boyun, çene veya tek bir ekstremitede rahatsızlık hissi

-Açıklanamayan yorgunluk.

Bazı hastalar mide ekşimesi olduğuna inanırlar ve ağrının kalp ile ilgili olabileceğini kabul etmek yerine, rahatlatmak için mide ilacı alabilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sessiz kalp krizi kendini bazı belirtilerle gösterebilir. Fakat genellikle birçok kişi bu belirtileri fark etmeden yaşamına devam eder. Bu duruma alınabilecek bazı önlemler bulunur.

Özellikle şeker hastaları, fazla sigara kullanımı ve tansiyon hastaları gösterdiği belirtilernedeniyle hastaneye gidebilir. Yapılan kontrollerde sessiz kalp krizi tespiti yapılabilir.

SESSİZ KALP KRİZİ NASIL ANLAŞILIR? 

Kalp krizi belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma, ani soğuk ter basması, baş dönmesi, sıkıntılı genel durum, çabuk yorulma, nefes darlığı ve kalp ritim bozukluğu da yer almaktadır.

Kalp krizi belirtisi yaygın bilinenin aksine her zaman şiddetli ve ani göğüs ağrısı şeklinde meydana gelmeyebilir.

Bazı insanlar, belirgin şikayetler oluşmadan sessiz ve gizli kalp krizi geçirebilir (özellikle şeker hastalığına sahip olanlar).

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber