hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ametist Taşının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ametist Taşının Az Bilinen Faydaları

  Ametist Taşının Faydaları Nelerdir Neye İyi Gelir Ametist Taşının Az Bilinen Faydaları
  expand

  Ametist, doğal taşlar arasında bulunan, taş türleri arasında bulunur. Özellikleri açısından akik taşlarla benzerlik gösterir. Ancak, akik taşlardan farklı olarak tek renge sahiptir. Kolye, yüzük ve birçok alanda kullanılan ametist taşı, sağlık bakımından faydalara sahiptir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ametist Taşı Nedir?

  Ametist taşı, mor renkli doğal taştır. Parlak yapısı nedeniyle, kullanım alanları oldukça farklı olabiliyor. Özellikle süs eşyaları açısından iyi bir görünüm sağlar. Fakat bu taşın, diğer taşlarda olduğu gibi sahte üretimleri söz konusu olabiliyor. Gerçek ametist taşı için mutlaka uzman görüşü alınmalı buna göre hareket edilmelidir.

  Türkiye'nin başlıca yerlerinde doğal şekilde oluşmuş olan ametist taşı, bu nedenle çok değerli olarak kabul edilir. Sağlığa iyi geldiği bilinen bu taşın özellikleri saymakla bitmiyor.

  Ametist Taşının Faydaları Nelerdir?

  Ametist taşı doğal taş gurubunda yer alır ve insan sağlığı için pozitif etkilere sahip olduğu belirtiliyor. Fiziksel faydalarının yanı sıra, pek çok manevi faydaları olduğu düşünülüyor.

  Öfke Kontrolünü Sağlamada Yardımcıdır

  Öfke problemleri yaşayan kişiler, ametist taşlarını kullanarak, bunu bitirme noktasına kadar getirebiliyorlar. Özellikle, öfke patlaması, ani öfke atakları yaşayan kişilere, ametist taşı uzmanlar tarafından öneriliyor.

  Enerjiyi Yükseltir

  Ametist taşının bir diğer manevi faydası, kişinin enerjisini yüksek seviyelere çıkarmasıdır. Bu bakımdan ametist taşı kullanımı, mutluluk artırıcı özelliktedir. Bunun yanında kaygı ve stres gibi çağın en çok yaşanılan sıkıntılarını da uzaklaştırıyor.

  Göz Sağlığına İyi Gelir

  Ametist taşının faydaları manevi durumla sınırlı değildir. Göz sağlığını koruyucu etkide olması, maddi açıdan insan sağlığını koruyucu etkisinin olduğunun göstergesidir. Çift görme şikayeti olan kişilere kullanımı öneriliyor.

  Kolesterolü Dengeler

  Kötü kolesterolün yükselmesi, sağlık açısından zararlara neden olabilir. Özellikle kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon sorunları, yüksek kolesterol nedeniyle ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar arasında yer alır. Ametist taşı kullanmanın, kolesterolü dengede tuttuğuna dair bilgiler mevcuttur.

  Ametist Taşı Neye İyi Gelir?

  Ametist taşı, faydalarıyla bilinen doğal taşların arasındadır. Milyonlarca yıllık oluşum süreci, doğadaki enerjilerin kendi bünyesinde tutması, pozitif enerjiyi sağlayabilmesi, insan sağlığına katkılar sunabileceği konusunda sebepler arasındadır.

  Dikkat Dağınıklığını Önler

  Ametist taşı, yoğunlaşma istenen durumlarda kullanılır. Özellikle dikkat dağınıklığı şikayeti olan kişilerde kullanıldığında, bu sorunu çözebilme etkisine sahiptir.

  Kaygı Uzaklaştırıcı Özelliği Bulunur

  Ametist taşının en çok bilinen etkilerinden birisi kaygıdan arındırıcı özelliğidir. Gelecek kaygıları olan kişilerin, bu taşları kullanması tavsiye edilir.

  Ametist Taşının Az Bilinen Faydaları

  Ametist taşının, kaygıdan kurtulmadan, stresle mücadeleye kadar birçok anlamda faydası olduğu biliniyor. Pozitif enerji veren ametist taşının, bir yandan neredeyse hiç bilinmeyen faydaları da bulunuyor.

  Kötü Enerjiyi Uzaklaştırır

  Tatsız bir olay yaşadınız ve sinirlendiniz. Bunun etkilerini saatlerce yaşamak yerine, ametist taşından faydalanır iseniz, kötü enerjiyi kısa sürede uzaklaştırabilirsiniz.

  Öz Güven Artırır

  Dolaylı olarak öz güven artırıcı olan ametist taşı, özellikle sağladığı pozitif enerjisiyle sağlığı koruyabilir. Öz güven artırıcı olan ametist taşının bu faydası çok az kişi tarafından biliniyor.

  Ametist Taşı Özellikleri

  Ametist taşı hem rengiyle hem yaydığı enerjisi sayesinde, birçok insanın merakını uyandırıyor. Sarhoş etmeyen anlamına gelen ametist taşı bu yönden ilgi çekicidir. Eski Yunan mitolojisinde şarap kadehlerinin ametist taşlarından yapıldığı ve sarhoş etmediği belirtiliyor.

  Bunun dışında, Mısır ve Asya kıtasında uzun yıllar mühür olarak kullanılmıştır. Ametist taşının kendi öz rengini, içerisinde bulunan demirden aldığı belirtilir. Öfke kontrolü sağlama yönü, stres azaltıcı etkisi içerisinde pozitif enerjilerin olduğunun kanıtı niteliktedir. Ametist taşı, milyonlarca yıllık doğa olaylarına şahitlik etmiş ve hiç el sürülmeden bunca tarihten şimdiye ulaşabilmiştir.

  Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

  Ametist taşı kullanmak isteyenlerin merak ettikleri durumlardan birisi temizliği hususudur. Özellikle vücudun terli yapısı ve asitli durumu, ametist taşında zaman içerisinde solma durumuna neden olabilir.

  Bunu önleyebilmek için ametist taşını, yaklaşık 10 saat ılık suda bekletmek ve dinlendirmek yeterli olacaktır. Bunun yanında humuslu temiz toprağın içerisinde 1 gün bekletilmesi temizlenmesi konusunda fayda sağlayacaktır.

  Ametist Taşının Gerçeği Nasıl Anlaşılır?

  Gerçek ametist taşı, ısıya dayanıksız ve mor rengindedir. Yüksek ısıya maruz kaldığı anda kahverengi veya sarı renge dönüşmeye başlar. Gerçek ametist taşını anlamanın kolay yolu ise taşın kırılmasını sağlamak ve içerisindeki renk alaşımını gözlemek olacaktır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow