16 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 16. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

16 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 16. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

16 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 16. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik sürecinde bebekler ve annelerin vücudunda da bazı değişiklikler meydana gelir. Anne adayları hamilelik sürecinde her hafta bebeklerinin gelişimlerine yakından şahit olurlar. Gebeliğin 16. haftasında bebek genellikle 3 ay 2 haftalık olacaktır. Gebeliğin 16. haftasında bebek yaklaşık 13 cm olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bebeğin kilosu ise 80 ve 150 gram arasında değişir. Gebelik döneminde anne adayı darutin olarak kontrollerini yaptırmalıdır. Gebelik kontrollerinde belli başlı tetkikler de yaptırılır. Gebelik sürecinde anne adayları ve bebeklerde bazı farklılıklar olacaktır. 

16 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

Gebeliğin 16. haftasında anne adayında bazı değişiklikler meydana gelir. Özellikle rahim kaslarında gevşeme ve gerginlik gibi süreçler yaşanabilir. Gebeliğin 16. haftasında anne adaylarının karnı da büyümeye başlar. Anne adaylarının karnı dışarıdan belli olacak şekilde büyür. Göbek dışarıdan bakıldığında da fark edilebilir. Anne adayı 16 haftalık hamileyken rahim büyüklüğü neredeyse 8 cm boyutlarına kadar ulaşabilir.

Rahim ağırlığı da 250 grama kadar çıkabilir. Bunun yanı sıra anne adaylarında da sindirim sistemi sorunları ortaya çıkabilir. Anne adaylarında kabızlık gibi problemler de oluşacaktır. Anne adaylarının kilosu ise beslenmelerine ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Anne adayları genel olarak ilk 3 aylık dönemde kendilerini daha zinde hissedebilir. Anne adayının cildi daha parlak ve canlı olacaktır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hamileliğin 16. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamileliğin 16. haftasında genellikle beslenme düzenine dikkat etmek gerekir. Anne adayları doktor kontrolünde sağlıklı bir beslenme programı edinmeliler. Ayrıca anne adayları hamileliğin 16. haftasında folik asit alımlarına da dikkat etmeliler. Folik asit bebeğin sinir sistemi ve beyin oluşumuna önemli etki eder. Bu süreçte anne adayının bol bol kalsiyum tüketmesi de gerekebilir. Ayrıca bebeklerin kemik gelişimlerinin sağlıklı olması için D vitamini de alınmalıdır. Anne adayları haftada bir defa omega 3 içeren balıkları da tüketmeliler. Ayrıca kabızlık sorununun önlenmesi için bol bol sıvı alınmalıdır. 

16 Haftalık Gebelik İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Anne adayları hamilelik sürecinde her detaya dikkat etmeliler. Beslenmeden yaşam şekline kadar gebelik sürecini her detay etkiler. Özellikle de gebelik döneminde anne adayının güçlü bir beslenme şekli olmalıdır. Bebeklerin kemik gelişimleri için kalsiyum tüketimleri de artmalıdır. Anne adayı bu dönem egzersiz yaparak sağlıklı kalabilir. 

16 Haftalık Gebeliklerde Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Anne adayları gebelik sürecinde her şeye dikkat edebilirler. Anne adayları hamileliklerinin 16. ayında istedikleri pozisyonda yatabilirler. Bu dönem sırt üstü ya da yüz üstü yatmakta herhangi bir sakınca bulunmaz.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber