hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2022 doğum parası, doğum yardımı ne kadar? 2022 çocuk parası ücreti, emzirme ödeneği miktarı...

  2022 doğum parası, doğum yardımı ne kadar 2022 çocuk parası ücreti, emzirme ödeneği miktarı...
  expand

  Temmuz ayında yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte doğum parası, doğum yardımı, emzirme ödeneği gibi ödemeler de araştırma konusu oldu. Peki, 2022 doğum parası, doğum yardımı ne kadar oldu? İşte yeni annelerin alacağı zamlı ücretler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asgari ücret rakamının Temmuz ayında 2022 yılı için net 5 bin 500 lira olmasının ardından anne ödemeleri de gündem oldu. Asgari ücretle beraber yaşlılık, evde bakım maaşı, engelli parası gibi birçok ödeneğin de ücreti güncellendi. Annelere her doğumda en yüksek katkıyı ‘doğum parası (rapor)’ sağlıyor. Doğum parası; doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanıyor. İkiz ve üçüz olunca bu süreye 2 hafta daha katılıyor. 

  2022 DOĞUM YARDIMI ÜCRETİ NE KADAR?

  SSK'lı çalışan kadınlara doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik ödemesi yapılıyor. Bu haktan yararlanabilmek için en az 90 gün sigorta primi ödemesi koşulu bulunuyor. Bu tutar çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanıp ödeniyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor. Buna göre Temmuz ayıyla birlikte 2022 yılında 5.500 asgari ücretli annenin alacağı en düşük doğum parası, 13 bin 689 lira oldu.

  2022 doğum parası, doğum yardımı ne kadar 2022 çocuk parası ücreti, emzirme ödeneği miktarı...DOĞUM PARASI İÇİN ARANAN ŞARTLAR

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  -Yeni annenin doğum parasını alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekiyor. Bunlar şöyle:

  -Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı. Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor.

  -Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor. Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmamak şart.

  -Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmeli. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

  YENİ DOĞAN PARASI

  15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapan tüm annelere çocuk parası verilmeye başlandı. Yeni doğan çocuk yardımı için TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den başvuru imkanı var. Aile Bakanlığı il müdürlükleri ile ilçelerde kaymakamlıklara da başvuru yapılabiliyor. Bu kapsamda; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.

  ÇOKLU ÇOCUK YARDIMI

  En fazla 24 ay verilen ‘Çoklu Doğum Yardım Programı’ ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere, 0-2 yaş aralığında çocuk başına 2 yıl boyunca aylık 150 lira ödeme yapılıyor. Hanedeki kişi başına gelir şartı, 2022 yılı için 1.416 lira oldu.

  EMZİRME ÖDENEĞİ MİKTARI

  Yeni yılda çalışanlara ait bazı sigorta primleri ile ödeneklerde rakamlar netleşti. Onlardan biri anne olan kadın çalışana ya da eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe çocuk başına ödenen emzirme ödeneği de 232 liradan 316 liraya çıkacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow