hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  28 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 28. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  28 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 28. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  Hamilelik, zorlu bir sürece başlanması anlamında bireylerin dikkatli ve özverili bir yaşama dahil olmasını ortaya koymaktadır. Bebek beklentisi içinde olan anne adayları sağlıklı beslenme ve günlük yaşam hareketlilik aşamasında dikkatli olması gerekmektedir. Gebelik yaşayan kadınlar her dönemin farklı özellikleri taşımaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gebelik, kadınlar için önemli ve hormonel değişimlerin yaşandığı bir yaşamın başlayacağı anlamına gelmektedir. Bu aşamada gerek gebelik yaşayan kadının ve eşinin gerekli tedbir ve önlemlerin alınması için uzman hekimler ile bağlantılı olunması gerekmektedir. Gebelik süreçleri, doğumun gerçekleşmesi aşamasında kadar takip ve kontrollerin uzman doktorlar tarafından yapılması son derece önemlidir.

  Hamileliğin 28. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Grip ve nezle gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklara karşı korunmalı ve dikkat edilmelidir. Sağlık açısından klimanın önünde sabit durulmaması, daha dikkatli bir yaşam için gerekli önlemlerin alınması gereklidir.

  Bol miktarda C vitamini tüketilmelidir. C vitamini hastalıklara karşı kalkan görevi üstlenmesi, gebelik aşamasında önemli bir yere sahiptir.

  Ağır kaldırmadan kaçınılmalı, daha rahat bir yaşam tarzı seçilmelidir.

  Sinir, stres den uzak durulmalıdır.

  28 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  28. hafta gebelik için ciddi bir dönemin başlangıcı olarak geçmektedir. Doğum pozisyonunda ve baş aşağı dönmüş bir şekilde olduğu gözlenmektedir. Bebeklerin her ay gelişimlerini ultrason aracılığıyla takip edilmesi sağlık ve anne açısından önemlidir. Bazı bebekler ise, 30. haftaya kadar söz konusu pozisyona geçmediği görülmektedir. 28. hafta tarih bakımından 7, aya denk gelmesi, doğum sürecinin çok yakın olduğunun da mesajını iletmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

  Hamilelik döneminde çalışma hayatının önemi yüksektir. Stres ve sinirden uzak bir iş hayatı bebeğin gelişimi konusunda önemli bir yere sahiptir. İş hayatında, daha rahat oturuş pozisyonu ve iş akışı hamile kadınların, rahat doğum yapmaları aşamasında faydalar sunmaktadır.

  Düzenli egzersiz yapılması, gebelik süreçlerinin ağrısız ve bebeğin sağlığı açısından önemli aktivitelerin arasında yer almaktadır. Hareketsiz yaşam bebek ve anne açısından sağlıklı olmayıp, kan akışı açısından hareketin önüme yüksektir. Fakat egzersizler aşırıya kaçmadan yapılması gerekmektedir.

  Hamilelik döneminde giyim, dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha rahat kıyafet ve uygun kıyafet seçimi, bebeğin ve anneni gebelik sürecinin daha rahat geçmesini sağlamaktadır. Dar ve sık kıyafetlerden uzak durulmalı, hamile kıyafeti satılan kıyafetlere önem verilmelidir.

  Kilo kontrolü yapılmalıdır. Aşırı kilo alınmaması ve çok zayıf olunmaması, bebeğin sağlığı için önemlidir. Doktorlar eşliğinde kilo belirlemelerinin yapılması ve beslenme konusunda doktorlardan destek alınmalıdır. Sağlığa uygun gıdaların tüketilmesi, gereksiz kilo almalara karşı kaçınılması, bebek sağlığı için gereklidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow