hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  33 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 33. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  33 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 33. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  33 haftalık gebelikte doğuma oldukça az bir zaman kalmıştır. Üstelik bebeklerin ultrason görüntülerinde ise yüzlerinin iyice belirgin bir hale geldiğini görmek de mümkün olmaktadır. Bebeğin boyunun ve kilosunun artmasına bağlı olarak anne karnındaki yerinin de daraldığını söylemek mümkün olmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genel olarak hamileliğin 40.haftasında doğum gerçekleştiğini söylemek mümkün olmaktadır. 33. haftalık gebeliklerde ise doğum zamanı oldukça fazla yaklaşmıştır. Bu dönemde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için dikkat edilmesi gereken bir takım unsurların olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır.

  33 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  33. haftalık gebeliklerde hem anne adaylarında hem de bebeklerde meydana gelen fiziksel değişimler öğrenilmek istenmektedir. 33. haftalık bir gebelikte yapılması gerekli olan muayene ultasonda fetüs değerlendirilmesi olarak ifade edilebilir. Bebeğin kilo artışına bağlı olarak annenin de bu hafta kilosunda artış görülmesi normaldir. Hamileliğin 33. haftasında tam anlamıyla bebeğin tüm organları oluşmuştur. Bebeğin hareketlerinin takibinin yapılmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir. 

  Bebeğin cildi 33. haftada kalınlaşmaya başlar. İskelet yapısında ve kemiklerinde de sertleşme meydana gelir. 

  Bebeğin kafatasında bulunan kemikler bu haftada henüz tam olarak kaynamamıştır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anne karnında bulunan bebek dışarıdan gelen sesleri duymaya başlar hatta hissedebilir.

  Bebeğin gözleri aynı zamanda ışığı algılayabilecek bir düzeye gelmiştir. 

  33 haftalık bir bebek aslında görünüm olarak gelişimini tamamen sağlamıştır. 

  33. haftada bebeğin dışarıya karşı olan duyarlılığının arttığını söylemek mümkündür. Hem dışarıdan gelen seslere hem de ışığa karşı bu dönemde duyarlılık kazanılmaktadır.

  Hamileliğin 33. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Hamileliğin 33. haftasında doğuma oldukça az bir süre kaldığını söylemek mümkündür. Bu yüzden anne adaylarının hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlıkları için dikkat etmesi gereken bir takım şeyler bulunduğu ifade edilebilir. Özellikle bebeğin büyümesine bağlı olarak annenin karnı da büyüyecektir. Bu durum ise özellikle yatarken zorlanmanıza neden olabilmektedir. Hamileliğin bu haftasında sol yan yatış pozisyonunun tercih edilmesi gerektiğini söylemek de mümkündür. 

  Hamileliğin 33. haftasında bebeğin alanının kısıtlı olmasına bağlı olarak hareketlerinde de bir takım azalmalar görülmesi mümkün olabilmektedir. Bebeğin hareketli olduğu süreler ve dinlendiği süreler daha kesin olarak hissedilmektedir. Hamileliğin son haftası yaklaştığı için anne adaylarının ağır eşyalar kaldırmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak yürüyüşlerini yapmaları ve hareketsiz kalmamaları, hareket etmeleri de hem kendi sağlıkları için hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemli bir etken olarak ifade edilebilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow