hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  8 Haftalık Gebelikte Neler Olur? Hamileliğin 8. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  8 Haftalık Gebelikte Neler Olur Hamileliğin 8. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir
  expand

  Gebeliğin her haftası anneler için büyük bir heyecandır. Bu heyecana annelerin hazırlıksız yakalanmaması için gebeliğin her haftasında ne gibi değişiklikler olacağı bilinmesi gerekir. Bu haftalardan birisi de 8. haftadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  8 haftalık hamile iken bebeğe fetüs denilmekte ve fetus bu hafta itibari ile hala amniyotik kesenin içerisinde olmaktadır. Bu dönemde hem bebeklerde hem de annelerde bazı değişimler olabildiği gibi bazı durumlara da dikkat edilmesi gerekir.

  8 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

  8 haftalık gebelik belirtileri şiddetli olarak hissedilmektedir Bu dönemde anne adayının vücudu hormonal olarak anormal aktiviteler yapmaya başlamaktadır. Bu sebeple annelerde büyük değişimler görülmektedir. Bu dönemde anne adaylarında koku alma duyusu ileri düzeyde olmaktadır. Koku ile beraber şiddetli mide kasılmaları oluşabilir.

  8 haftalık gebelikte anne adaylarının göğüslerinde ağrılar oluşabilir. Bunun sebebi göğüsteki süt üreten yapılan gelişmeye başlaması olmaktadır. Ayrıca hormonal dalgalanmalar sebebiyle vücut bebek için daha fazla kan üretmektedir. Bu nedenle kan basıncı ve kan seviyeleri de düşmektedir. Bu dönemde genellikle anne adayları sabahları mide bulantıları ile uyanmaktadır. Bunun sebebi hormonlardır ve bu durum için mutlaka bol bol su tüketmek gerekir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  8 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

  8 haftalık gebelikte bebekler genellikle fasulye gibi görünmektedir. Bu yapılan ultrason görüntüsü ile görülmektedir. Bebeklerin kolları, bacakları, ayak parmakları ve el parmakları belirginleşmektedir. Önceki dönemlere göre daha az kıvrıldığı için seğirme ve sıçrama gibi hareketler de gözlemlenmektedir. 

  Bu dönemde burun, üst dudak, küçük göz kapakları ve kulaklar artık tanımlanabilmektedir. Özellikle bu haftadan sonra bebekler daha hızlı büyümeye başlarlar. Bu dönemde henüz embriyo halinde olan bebek fetüs dönemine geçişi de tamamlanmaya başlamaktadır. 

  8 Haftalık Gebelikte Bebek Nerede Olur?

  8 haftalık gebelikte bebekler geçmiş haftalarda olduğu gibi kesenin içerisinde bulunmaktadır. Bebeklerin hamilelik sürecinde geliştiği yer olan gebelik kesesi içerisinde amniyon sıvısı bulunmaktadır. Bu dönemde bebek anne rahmi içerisinde amniyon sıvısı içerisinde büyümektedir. Bu sıvı bebeklerin daha rahat hareket etmesini sağlarken darbelere karşı da korumaktadır.

  Hamileliğin 8. Haftası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  8. hafta ilk trimesterin içine dahil olan 2. ayın son haftasıdır. Düşüklerin yüzde 80'lik kısmı ilk trimesterde görülmektedir. Bu nedenle bu dönemde anne adayları bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Çok fazla egzersiz yapmaktan kaçınmak ve ağır kaldırmak bu dönemde yapılmaması gereken şeylerden birisidir 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca bu dönemde yapılması gereken testler bulunmaktadır. Gerekli muayene ve testlerin yaptırılması da bu dönemde büyük önem taşımaktadır. Pek çok doktor bu dönemde diyabet araştırması için kan şekeri testi yapmaktadır. Bunun dışında kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklığa bakmak için de testler yapılabilir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow