Ramsay hunt sendromu nedir? Ramsay hunt sendromu belirtileri ve tedavisi

Ramsay hunt sendromu nedir? Ramsay hunt sendromu belirtileri ve tedavisi

Ramsay hunt sendromu nedir? Ramsay hunt sendromu belirtileri ve tedavisi

Kanadalı şarkıcı Justin Bieber sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile takipçilerini korkuttu. Ramsay hunt sendromuna yakalandığını duyuran Bieber tedavi sürecinin devam ettiğini açıkladı. Peki, Ramsay hunt sendromu nedir, tedavisi var mı, belirtileri neler? İşte Justin Bieber yüzü ve son hali…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sosyal medyada yaptığı paylaşım ile Ramsay hunt sendromuna yakalandığını duyuran Justin Bieber’in paylaşımının ardından hastalıkla ilgili detaylar merak konusu oldu. Yüzünün bir bölümündeki kasları hareket ettiremeyen Bieber’in felç olduğu öğrenildi. İşte herkesin merak ettiği o hastalıkla ilgili tüm bilgiler…

RAMSAY HUNT SENDROMU NEDİR?

RAMSAY Hunt sendromu aslında zona ve yüz felcine kısmi olarak benziyor ama bir farkla! Suçiçeği ve zonaya da neden olan, herpes virüs grubuna ait varicella-zoster virüsü, Ramsay Hunt sendromunda kendini kulak içinde uçuk ve şiddetli ağrı ile belli ediyor. Yani virüs önce kulağı tutuyor. Nöroloji uzmanı Dr. Hale Alpman Gökmen, bu hastalığın 30-50 yaş aralığında sıkça görüldüğünü belirterek, “Bu virüs belirli sinirleri, özellikle de yüz sinirlerini etkilediği için Bieber’da da görülen yüz felci gibi semptomlara neden oluyor. Genellikle kulak çevresinde veya içinde görülüyor. Kulak ağrısı, sürekli çınlama, baş dönmesi ve ağrısı ve hatta işitme kaybına da sebep olmakta. Hasta yüzünün felçli tarafındaki gözünü, ki Bieber’da sağ göz, kapatmakta zorlanıyor. Ağız ve gözler kuruyor. Tat alma yetisinde de değişiklikler olabiliyor. Hasta ağzını kullanmakta da zorluk yaşayabilir. Mesela su içer ama ağzında tutamaz, dökülür. Yemek yiyemez” diyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

RAMSAY HUNT SENDROMU BELİRTİLERİ NELER?

1 Aşırı halsizlik ve yorgunluk.

2- Kulakta ağrı, uçuk ya da zona.

3- Baş dönmesi, deride döküntü, işitme bozukluğu.

4- Tat algısında değişiklikler veya tat kaybı.

5- Ağızda, gözde kayma ya da benzeri sıkıntılar (yüz felci).

Dr. Gökmen bu belirtilerden birinin ya da hepsinin olması halinde zaman geçirmeden bir nöroloğa görünmek gerektiğini belirterek, “Eğer acil müdahale yapılmazsa, ki tedavide çoğunlukla kortizon ve antibiyotik veriliyor hastalara, o zaman yüzdeki bu felç durumu kalıcı olabilir. Ne kadar erken, o kadar iyi. Eğer hasta tüm bu tedaviler ile toparlamazsa o zaman felce uğramış yüz kaslarını elektrik uyarımı ile (kas stimülasyonu) çalıştırıyoruz” bilgisini veriyor.

RAMSAY HUNT TEDAVİSİ VAR MI?

Ramsay Hunt sendromu için en yaygın tedaviler, virüs enfeksiyonunu tedavi eden ilaçlardır.

Ayrıca, sahip olduğunuz spesifik semptomlara dayalı tedaviler önerebilirler. Steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar  veya nöbet önleyici ilaçlar, Ramsay Hunt sendromunun ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.  Bazı ilaçlar ise baş dönmesi veya odanın dönüyormuş gibi hissetmesi gibi vertigo semptomlarına yardımcı olabilir. Göz damlaları veya benzeri sıvılar kornea hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

JUSTİN BİEBER YÜZÜ VE SON HALİ

Kanadalı şarkıcının yüzünün son hali ise şöyle;

Ramsay hunt sendromu nedir Ramsay hunt sendromu belirtileri ve tedavisi

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber