Anne karnında bebek nasıl hissedilir? Anne Karnındaki Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir? Kaçıncı Ayda Fark Edilir?

Anne karnında bebek nasıl hissedilir? Anne Karnındaki Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir? Kaçıncı Ayda Fark Edilir?

Anne karnında bebek nasıl hissedilir? Anne Karnındaki Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir? Kaçıncı Ayda Fark Edilir?

Bebek hareketlerini hissetmek birçok annenin dört gözle beklediği bir andır. Çocuğunuzla bağ kurmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, bebeğin hamilelik sırasındaki hareketleri sağlığı hakkında bilgi sağlayabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Anne Karnındaki Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Yaklaşık 7 haftalık hamilelik, bebek zaten bazı basit hareketler yapmaya başlar. Ancak gerçek hareketlerin çoğu 10 hafta civarında başlar. Halihazırda çocuk sahibi olan annelerin çoğu, gebeliğin 16-18. Haftaları arasında bu hareketlerden haberdar olacaktır. Hamile kadınların yaklaşık dörtte Ancak 20 sonrası beklemek zorunda kalacaktır.

Bebeğin ilk hareketleri genellikle titreşim olarak tanımlanır. Bazı anneler ayrıca kelebeklere veya patlayan hava kabarcıklarına benzeyen hislerden de bahseder. Hamilelik ilerledikçe bu hareketler güçlenir. Bacakların ve kolların hareketleri kısa ve anidir. Bebek tüm vücudunu hareket ettirdiğinde, hamile kadınlar bebeklerinin dönüp döndüğünü hissettiklerini bildirirler. Bazı hareketler bazen görülebilir. Anne karnının büküldüğünü görebilir ve kısa bir süre dirseğini, ayağını veya elini görebilir.

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Kaçıncı Aydan İtibaren Fark Edilir?

Genel olarak, 32 kadar hareketler artar. Bu sıklık doğuma kadar aynı kalacaktır. Bebeğin hamileliğin sonlarında hareket etmek için daha az yeri olduğu için, hareketleri farklı hissedilebilir. Ayrıca daha küçüktürler ve omurgayı germek için rotasyonlar ve girişimlerle sınırlıdırlar. Bebek hareket ettiğinde anne için daha fazla rahatsızlık ve ağrıya neden olur.

Bebeğin hareketlerinin sıklığı, saatte 4 ila 100 arasında değişen büyük ölçüde değişir. Bu nedenle bazı bebekler diğerlerinden daha aktiftir. Bununla birlikte, bebeğin hareket sıklığını etkileyebilecek bazı faktörler vardır. Bazı anneler bebeklerinin akşamları daha aktif olduğunu bildirirler.

Bebek hareketini hissetmeden önce sabırlı olmak gerekir, çünkü ilk hareketleri anne tarafından hissedilen hamileliğin beşinci ayı civarındadır.

Bebek Hareketleri Yavaşlarsa endişe Edilmeli mi?

Bebeğinizin sürekli hareket ettiğini hissetmemeniz normaldir. Ayrıca ultrasonda, vücudunuzda farkında olmadan monitörde hareket ettiğini gördüğünüzü unutmayın. Aynı şekilde, özellikle aktif olduğunuz veya dikkatinizin dağıldığı günlerde onun hareketlerini hissetmeyebilirsiniz. 30. gebelik haftasından, etkin olup olmadığını ancak, en az 10 kez, günde (24 saat) bebeğinizin hareket hissetmek bekliyoruz.

26 haftadan sonra, bebeğiniz hareket etmiyor veya normalden daha az hareket ediyor gibi görünüyorsa, rahatlayın ve 2 saat boyunca hareketlerine dikkat edin. Sol tarafınıza uzanın ve bebeğinizin hareket ettiğini her hissettiğinizde bir kenara not edin.

Bu dönemde en az 6 farklı hareket fark etmelisiniz. Değilse, doğum yapacağınız doğum yerini hemen arayın veya bebeğinizin iyiliğinin değerlendirilmesi için doğrudan hastaneye gidin.

Bebek Hareketleri Neye Bağlıdır?

Hamilelik ilerledikçe, bebeğin hareketleri daha düzenli olacaktır. Bazen anne adayını rahatsız edebilseler bile, bu hareketler önemlidir çünkü fetüsün canlılığına tanıklık ederler. Aksine, bebek çok hareket ederse panik yapmayın. Etkinliği sağlıklı olduğunun bir işaretidir ve bu, doğumda mutlaka diğerinden daha gergin olacağı anlamına gelmez. Bebek aslında uyku evrelerini ve aktif olduğu uyanma evrelerini değiştirir.

Bebeğiniz de sizin gibi hareketli anlara ve dinlenme anlarına sahiptir. Bu yüzden önce ritmini belirlemeye çalışın. Doğal olarak, bebek uyurken hareketleri daha az önemlidir ve özellikle daha az reaktif olabilir.

Ancak genel olarak, kan şekerinde bir artış olduğunda, anne yedikten sonra Bebek heyecanlanır. Onu canlandırmak için şekerli su, meyve suyu içebilir veya şekerli yiyecekler yiyebilirsiniz. Çok soğuk bir içecek içmek de etkili olabilir. Göbek masajları, haptonomi seansları, şarkı söylemek ve hatta müzik çocuklarda duygu yaratır ve aynı zamanda kendilerini ifade etme isteği uyandırarak onları canlandırabilir. Bebek ayrıca iyi ve rahatlatıcı bir banyo yapmanın verdiği rahatlama hissine karşı da hassas olabilir çünkü bu vazodilatasyonu iyileştirir.