hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anne karnındaki bebeğe böbrek ameliyatı hayat kurtardı

  Anne karnındaki bebeğe böbrek ameliyatı hayat kurtardı
  expand
  KAYNAK DHA

  Antalya'da idrar torbası şişen ve böbreklerinde genişleme görülen bebek, Pof. Dr. Selahattin Kumru ve ekibi tarafından anne karnında, 16 haftalıkken ameliyat edildi. Ameliyat sayesinde hayata tutunan ve 33. haftada doğan bebeğe Emirhan adı verildi. 31 yaşındaki anne Fatma Acar, "Doktorlarım sonunda yavrumu sağlıklı bir şekilde kucağıma verdi, çok mutluyum" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anne karnında 16 haftalıkken idrar torbası şişen, böbreklerinde genişleme görülen ve yaşamasını sağlayan suyu azalan bebek, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Kumru ve ekibi tarafından yapılan ameliyatla yaşama tutundu.

  17 aylık bebeğin hayatı elektriklerin kesilmemesine bağlı

  Prof. Dr. Selahattin Kumru, dünyaya 33 haftalık gelen Emirhan Acar bebeğin "posterior üretral valf" denilen sağlık sorunu olduğunu belirterek, "Bebeğin idrarı, idrar torbasından dışarı doğru akmıyordu, tıkalıydı. Böyle durumlarda idrar dışarı akmadığı için idrar torbasında birikiyor. Daha sonra da böbreklere doğru birikme oluyor ve böbrekler kaybediliyor. İdrar akamadığı için bebeğin suyu az oluyor. Suyu az olduğunda akciğer gelişimi olumsuz etkileniyor. Akciğer gelişimi de olmadığı için bu bebeklerin çoğu kaybediliyor" dedi. 

  Dünyanın en ünlü ikizleri 7 aylık oldu

  Böbrek fonksiyonları iyi

  Emirhan bebeğin idrar torbasından idrarın dışarı akmasını sağlamak için kateter koyulduğunu kaydeden Prof. Dr. Kumru, "Kateterin bir ucu idrar torbasının içinde, bir ucu karnının dışındaydı. Böylece idrarı tahliye oldu. Bu sayede böbreklerdeki idrar birikimini ve olumsuz etkiyi ortadan kaldırdık. Hem de suyunun az olmasını engelleyerek akciğer gelişimine, dolayısıyla hayatta kalmasına katkı sağlamayı düşündük. Bebeğimizde her şey iyi gitti. 22 haftalıkken de kateter taktık. 33'üncü haftada kateter yerinden oynadı. Yeni doğan servisindeki arkadaşlarla görüşüp bebeği doğurttuk. Bebeğin şu anda böbrek fonksiyonları iyi görünüyor" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hastalığın tanısının, anne karnında, 3'üncü aydan sonra konulabildiğini belirten Kumru, "Böbreklerin çalıştığına kanaat getirirsek o zaman şant operasyonu uyguluyoruz" dedi. 

  'Karnında kist var' dediler'

  3 çocuk annesi Fatma Acar (31), gittiği ilk hastanede, karnında kist olduğunu söylediklerini anlatarak, "Doktorlarımızın da tavsiyesi ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne yönlendirildik. Kist olmadığı ve bebeğimin idrar torbasında tıkanıklık olduğunu tespit ettiler. Ellerinden gelen tüm imkanları kullanan doktorlarım sonunda yavrumu sağlıklı bir şekilde kucağıma verdi, çok mutluyum" diye konuştu.

  'Hastalığın uzmanına yönlendirildik'

  Eşi Fatma Acar'ın hamileliğinin 3'üncü ayında, kontrole gittikleri hastanede, karnında kist olduğunu söylediklerini belirten baba Fevzi Acar (32) ise "Bu işin uzmanının hocamız olduğunu öğrendik. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geldik. Hocamız gereken ilgi ve alakayı gösterdi. Çocuğumuzu bizlere sağlıklı bir şekilde teslim etti. 33'üncü haftalıkken şant çıktı ve erken doğum oldu, her şey yolunda" dedi. 
  Yaklaşık 5 gün hastanede, kontrol altında tutulan Emirhan bebek, daha sonra taburcu edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anne karnındaki bebeğe böbrek ameliyatı hayat kurtardı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow