Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Antep Fıstığının Az Bilinen Faydaları

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Antep Fıstığının Az Bilinen Faydaları

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Antep Fıstığının Az Bilinen Faydaları

Sakız ağaç ailesinin üyesi olan ağaçlarda yetişen kabuklu meyvelere, Antep fıstığı deniyor. B6 vitamini bakımından zengin olan bu meyve, vücudun işlevini korumasına destek sağlayabiliyor. Ülkemizde ilk üretim merkezi Gaziantep olduğundan, ismi Antep fıstığı olarak anılır. Gün içerisinde 100 grama kadar tüketilebilen Antep fıstığı, vücudun yağ ihtiyacını karşılayabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yağlı oluşu nedeniyle, badem ve ceviz kadar tavsiye edilmeyen Antep fıstığı, doğru ve ölçülü kullanılırsa, önemli faydalar sağlayabilir. Vücudun, eksik minerallerini karşılamanın yanında, beyin sağlığına ve kansızlık sorunlarına iyi geliyor. Bunun yanında Antep fıstığının birçok faydası bulunur.

Antep fıstığı kandaki şeker oranını düşürücü etkiye sahiptir. Uzmanlar, şeker hastası olan kilerin rahatça kullanabilir dediği Antep fıstığı, felç ve tansiyon risklerine karşı koruyucudur.

Antep fıstığının damarları genişletme özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde, kanın vücutta kolay akışını sağlar. Kolesterol seviyelerini dengede tutar. Kalp sağlığını koruyucu görev gören Antep fıstığı, vücudun kilo alış hızını düşürücü olabilir.

İçeriğindeki enerji arttırıcı besinlerle beyin sağlığına katkıda bulunur. Sinir sistemlerinde bulunan hücrelerin yenilemesine destek olur. Unutkanlık düzeyini düşürücü etki yapar. Beyin haricinde, bağışıklık sistemini koruyucu etkisi görebilir.

Buğday ve patatesten daha zengin besin değerlerine sahiptir. E vitamini desteği sağlayabilen Antep fıstığı, cildin yüzeyinin daha genç görünmesine fırsat tanır.

İçerisindeki E, B ve C vitaminleri sayesinden mesane ve böbrek bölgelerinde oluşan kumların daha rahat dökülmesine sağlayabilir.

Mide zarını koruyucu görev görebilen Antep fıstığı, sindirimi kolay hale getirir. Şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarında kullanılması tavsiye edilir.

Antep Fıstığı Neye İyi Gelir?

Antep fıstığının neye iyi geldiği konusu merak edilenler arasında. Faydalarının çok sayıda olduğu belirtilen Antep fıstığı, insan sağlığını direkt etkileyen pek çok durumda tüketilince iyi geldiği söylenebilir.

Öksürük Kesicidir

Antep fıstığı kaynatılarak suyu içilirse, sürekli devam eden öksürüğü kesici özelliği bulunur. Akciğerde, sigara veya kafein miktarları yüksek içeceklerden kaynaklanmış iltihaplanmaları minimum düzeye indirir.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Yaşın ilerlemesi göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler arasında bulunur. Antep fıstığı tüketildiğinde, göz sağlığı önemli derecede korunabilir. Buda yaşa veya çevresel faktörlere bağlı gelişen göz rahatsızlıklarının daha az olmasına destek sağlar.

Antep Fıstığının Az Bilinen Faydaları

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antep fıstığının, herkes tarafından bilinen ve uzmanlar tarafından sürekli faydaları olduğu gibi daha az bilinen yararları da bulunur. Bu faydaları bilmek Antep fıstığı tüketmeden önce önemli olarak kabul edilir.

Antep fıstığı fosfor bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu özelliğiyle insan vücudunun ihtiyaç duyduğu fosfor miktarının %60 gibi oranını karşılayabilecek düzeydedir.

Ağrı kesicidir. Antep fıstığı vücutta oluşan genel ağrılara iyi gelir. Baştan aşağı bir rahatlama sağlar.

Antep fıstığı protein açısından çok zengin olduğundan, kırmızı ete iyi bir alternatif olarak görülebiliyor. Kırmızı et tüketme taraftarı olmayanlar, uzman tavsiyesi alarak Antep fıstığı tüketebilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca stres gibi temel sorunda tüketimi rahatlatıcı etki gösterebilir.

Antep Fıstığının Kullanım Alanları

Antep fıstığı, sadece kavrularak ağız yoluyla tüketilmez. Bunun yanında pek çok alternatif kullanım alanları ve şekilleri bulunur. Antep fıstığı kaynatıldıktan sonra suyu çıkarılabilir. Çıkarılan suyla cilde sürülerek kırışıklıklar giderilebilir.

Sorunlar çözülebilir. Yüzeyin hızla iyileşmesini sağlayabilen Antep fıstığı mantar ve egzama gibi cilt enfeksiyonu rahatsızlıklarını iyileştirici etkisinin olduğu söylenebilir. Antep fıstığından elde edilen su, tırnaklara 2 günde 1 kez sürülürse, tırnak sağlığını koruyabilirler.

Antep Fıstığının Zararları Neler?

Antep fıstığı, uzmanların belirttiklerine göre aşırı tüketilmediği sürece zarar gösteren bir yiyecek değildir. Fazla tüketilme durumlarında ise bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antep fıstığının çok tüketilmesi, vücudun fazla kilo almasına neden olabilir.

Antep fıstığı sürekli tüketilirse, karaciğer yağlanmasını arttırabilir. Bu durum tehlikeli olabileceği gibi sadece yüzde sivilcelere neden olabilir.

Bazı durumlarda kolesterol seviyesi yükselebilir. Kolesterol sorunu olan kişiler ve diğer tüm Antep fıstığı tüketmek isteyenler, uzman doktorlara danışmalıdırlar.

İçerisindeki proteinler bağışıklıkta bulunan maddelere tepki göstererek, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hassas yapıda olan kişilerin tüketilmesi önerilmez.

Hamile veya emzirme döneminde olan kadınların, Antep fıstığı tüketmeden önce uzmanlara danışması gerekir.

Bu zararlarla karşılaşmamak için Antep fıstığı uzman kontrolünde ve ölçülü olarak tüketilmelidir.