Antibakteriyel jeller virüse değil, bakterilere karşı koruyor

A A

21.03.2020 - 12:05 Son Güncelleme:

Ellerimizi sıklıkla yıkadığımız bugünlerde sabun seçimine de dikkat etmemiz gerekiyor. Umumi kullanılan katı ve antibakteriyel sabunlar başka hastalıklara ve vücutta zararlara yol açabiliyor.

Antibakteriyel jeller virüse değil, bakterilere karşı koruyor

 

Corona virüs salgınıyla beraber el hijyeni her zamankinden daha önemli. Corona virüsten korunma önlemi olarak eller sıklıkla yıkanıyor ancak kullanılan sabunlar cilt hastalıklarını ve diğer hastalıkları da beraberinde getirebiliyor. Virüslere karşı cildin doğal florasını koruyan ve yüzde 100 doğal içeriklerden oluşan sıvı sabunların tercih edilmesi gerek. Tüketicilerin ürün ambalajlarını kontrol ederek sabun yapımında kullanılan içeriklere dikkat etmesi şart.

 

BioArge Laboratuvarları AR-GE Yöneticisi Dr. Gökhan Özokan corona virüse karşı el hijyeninin hayati önem taşıdığını belirterek, katı ve antibakteriyel sabunlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Dr. Gökhan Özokan şunları söylüyor:

İnsan cildi, virüs için ideal bir yaşam alanı. Bireysel olarak kullanılmayan katı sabunlar, potansiyel olarak zararlı mikrop ve bakterileri üzerinde bulundurması nedeniyle ellerimizi temizlediğini zannederken aslında bizi daha fazla bakteriye maruz bırakabiliyor. Bir başka sabun türü olan antibakteriyel sabunlar ise sık kullanımlarından dolayı hormonal sağlık sorunlarına ve uzun vadede kansere yol açabiliyor. Aynı zamanda bakterileri öldürme amacıyla antibakteriyel sabunlara konulan madde cilt kuruluğu, kaşıntı ve egzamaya neden olabiliyor. Özellikle çok hassas, kuru ve atopik ciltler için cilt doktoruna danışarak sabun seçimi yapmak gerek.

Antibakteriyel jeller ve sıvı sabunların birçoğu virüse değil bakterilere karşı koruyor

Cilt florasını bozmayan ve ciltteki yararlı bakterileri öldürmeyen sabunların tercih edilmesi gerektiğini, antibakteriyel jellerin ve birçok sıvı sabunun virüslere değil bakterilere karşı koruma sağladığını belirten Dr. Gökhan Özokan sözlerine şöyle devam ediyor:

Bakterilerin ölmesinden sonra cilt savunmasız kalarak tüm virüslere açık hale geliyor. Bu da uzun vadede cildin doğal yapısının bozularak egzama gibi cilt hastalıklarının oluşmasına neden oluyor. Corona virüs salgınına karşı ellerimizi çok sık yıkadığımız için sabunların da yüzde 100 doğal içeriğe sahip olması ve cildin doğasını da koruması gerek. Bütünsel tedaviyi destekleyen, cilt florasıyla uyumlu antimikrobiyal sıvı sabunlar en hassas cilt tipleri için dahi kullanılabilir. Özellikle doğal bitki yağları, sirke ve gliserinden oluşan ve kimyasal hiçbir madde içermeyen sıvı sabunlar arındırıcı içerikleri ile hem yetişkinler hem de çocuklar için güvenle tercih edilebilir.