Apple Card krize neden oldu

Apple Card krize neden oldu

Kadın-erkek fırsat eşitliği konusunda çok ciddi tartışmaların yaşandığı ABD’de Apple Card’ı dağıtan bankanın kadın kullanıcılara kart vermekte daha isteksiz davrandığı iddia ediliyor.

Apple’ın kart hizmeti için işbirliği yaptığı banka Goldman Sachs’ın, kart başvurularını değerlendirirken ve kredi limitlerini belirlerken kadınlara karşı ön yargılı davrandığı vurgulanıyor. Kadınların başvurularını daha büyük oranda reddeden banka aynı zamanda kabul ettiği başvurulara da düşük kredi limiti veriyor.


Bu konudaki iddialara dayanak gösterilen olaylardan biri de evli bir çiftin kart başvurusu… Aynı evde yaşayan, hesaplarını ortak kullanan karı kocaya kart verilirken, erkeğe eşinden 20 kat daha fazla limit verildiği vurgulanıyor.


Üstelik ailede kadının kredi skoru daha yüksek hesaplanmasına rağmen, erkeğe 20 kat daha fazla limit veriliyor. Bu örnekler de bankanın kadınlara karşı cinsiyetçi bir tavır sergilediği iddialarını güçlendiriyor.


Goldman Sachs ise bu iddiaları reddediyor ve kredi kararlarının uzman ekiplerce detaylı incelemelerle verildiğini, cinsiyet ayrımcılığı yapılmadığını savunuyor. Fakat örneklerin sayısı artıkça ABD’de medya bu ayrımcılık tartışmasının daha fazla üzerine gidecek gibi görünüyor. Buralar karışacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS