hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Arı sokmasına ne iyi gelir? Evde yapılacak yöntemler

  Arı sokmasına ne iyi gelir Evde yapılacak yöntemler
  expand

  Özellikle yaz ayları olduğu zaman pek çok insan arı sokması ile karşı karşıya kalabiliyor. Üstelik kişinin bünyesine ve yaşadığı alerjik duruma bağlı olarak arı sokması insanları farklı derecelerde etkileyebilmektedir. Peki, arı sokmasına ne iyi gelir? Evde yapılacak yöntemler hakkında bilinmesi gerekenler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Arı sokması çok fazla can acıtan ve uzun bir süre bunu yaşatan sorunlardan biridir. Ayrıca eşek arısı sokmaları çok daha ciddi problemler ile karşı karşıya bırakabiliyor. Tabii arının zehrini akıttığı kısım da yine bu konuda büyük bir öneme sahiptir. Üstelik bu konuda göz kapağı veya ağız ve dil ile beraber bu gibi önemli kısımlar çok büyük bir tehlike içerisinde yer almaktadır. O yüzden arı sokmasına ne iyi gelir ve neler yapılması gerektiği konusunda pek çok insan internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Bu konuda yapılabilecek belli başlı bazı farklı ve doğal yöntemler, arı sokmasına iyi gelecek önemli bir olanak tanımaktadır.

  Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

  Pek çok kişi arı sokmasına ne iyi gelir ve acil durumlarda neler yapılması gerekir öğrenmeye çalışıyor. Bu doğrultuda değerlendirilebilecek birçok farklı doğal yöntem bulunuyor. Ancak Öncelikle mutlaka ele alınması gereken belli başlı bazı unsurlar söz konusudur.

  - Öncelikle bir cımbız yardımıyla arının iğnesi vücuttan dikkatli şekilde çıkarılmalıdır.
  - İğnedeki zehir 2-3 dakika içerisinde kana karıştığı için bu konuda acele etmek önemli.
  - İlk olarak soğuk kompres ile beraber bölgedeki ağrıyı ve acıyı dindirmek en önemli hususlardan biridir.
  - Fakat buz kesinlikle doğrudan iğnenin olduğu bölgeye dokundurulmamalıdır. Bir bez parçasını içerisinde buz eklenerek, yavaşça ve dikkate şekilde ilgili bölgeye kompleks uygulanmalıdır.

  Bütün bu unsurlar ilk seferde yapılması gereken etmenler olarak öne çıkıyor. Daha sonra aşağıda verilen doğal kaynakları değerlendirmek suretiyle; arı iğnesinin yarattığı ağrı, şişkinlik ve kaşıntıdan kurtulma şansını elde edebilirsiniz.

  Arı Sokmasına Evde Yapılacak Yöntemler

  Arı sokmasına evde yapılacak birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Zehrin getirdiği şişkinlik ve ağrı ve acının dinmesi konusunda, başvurulması gereken belli başlı bazı doğal kaynaklar öne çıkıyor.

  Soğan: Soğan bilindiği üzere doğal bir antibiyotik olarak bilinmektedir ve pek çok enfeksiyona karşı kullanılır. Aynı şekilde arı sokması için de kullanılan ve iltihabı dindirecek bir olanaktır. Soğanı ikiye bölerek iç kısmını arının soktuğu bölgeye dikkatli şekilde uygulamanız yeterlidir. Bu sayede zehri alabilirsiniz.

  Sarımsak: Antiseptik özelliği olması ile beraber soğan gibi sarımsak da arı zehrini almak için oldukça etkilidir. Yapılması gereken sarımsak dişlerini iyice ezdikten sonra, yaraya dikkatli bir şekilde uygulamaktır.

  Karbonat: Kızarıklık ve kaşınma ile ve yanma hissini alabilmek için, iltihap kurutucu etkisi bulunan karbonat kullanılabilir. Yapmanız gereken bir tatlı kaşığı karbonatı bir bardak su içine eklemektir. Daha sonra karıştırmak suretiyle ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

  Yoğurt: Ağrıyı dindirmek ve yanmayı almak için yoğurt en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Özellikle soğuk yoğurt kullanarak dikkatli şekilde bölgeye sürebilirsiniz.

  Elma sirkesi: Arı sokması için başka bir malzeme ise elma sirkesidir. Özellikle kaşıntı ve ağrı alabilmek için oldukça etkili bir doğal kaynak olduğunu söylemek mümkün. Bir pamuğun üzerine belli bir miktar elma sirkesi dökerek, arı sokmasının olduğu bölgeye yavaşça uygulayabilirsiniz.

  Lavanta yağı: Lavanta yağı hem eşek arıları hem de diğer tüm arı çeşitleri konusunda en etkili doğal kaynaklar içerisinde bulunur. Rahatlama hissi veren lavanta yağı anında zehri alma potansiyeli teşkil etmektedir. Bir pamuk kullanmak suretiyle arı zehrinin olduğu bölgeye lavanta yağını dikkatli bir biçimde uygulayabilirsiniz.

  Yukarıda sayılan bütün doğal yöntemler kullanılacak en etkili seçenekler arasında yer alıyor. Tüm bu olanakları arı sokması ile karşı karşıya kaldığınız zaman kendiniz ve sevdikleriniz adına, evinizde kolay biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

  Arı Sokması ile Alerjik Durumlar Karşısında Ne Yapılmalı?

  Arı sokması açısından yukarıda verilen doğal kaynakları değerlendirebilirsiniz. Ancak eğer alerjik bir probleminiz var ise öncelikle mutlaka doktora görünmeniz en önemli husustur. Böylece problem daha fazla büyüyerek ciddi sorunlara mahal vermeden güvenli şekilde zehir vücuttan atılabilir. Ayrıca yine yukarıda verilen ve ilk aşamada gerçekleştirilecek uygulamalar, ağrının dinmesi ve acının azalması noktasında önemli bir potansiyel teşkil etmektedir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow