hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Armutun faydaları nelerdir? Armut zayıflatır mı?

  Armutun faydaları nelerdir Armut zayıflatır mı
  expand

  Armutlar sulu eti ile lezzetli ve tatlı pomaceous meyvelerdir. Armutun faydaları, en çok zayıflatıyor olması dikkat çekiyor. Çok çeşitli armut ağaçları vardır ve bunlardan sadece birkaçı insan tarafından tüketilebilen yenilebilir meyveler taşır; Bir dizi armut çeşidi sadece dekoratif ağaçlar ve çalılar olarak kullanılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Armutlar Çin kökenlidir ve Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'ya özgüdür ve tarih öncesi dönemlerden beri tüketilmelerinin bir kanıtı vardır. Armutlar binlerce yıldır birçok diyetin bir parçası olmuştur ve Kelt edebiyatı, Roma tarihi ve Çin lore'da bulunmuştur. Çok yönlü ve kolay yetiştirilebilen ılıman, serin iklime sahip yerlerde kolaylıkla büyüyebilirler.

  Günümüzde modern bilim , armut türlerinin mineral, vitamin ve organik bileşik içeriğinin geniş sağlık potansiyelinin sebebi olduğunu söylüyor. Bu aktif ve etkin bileşenlerin bazıları; potasyum , C vitamini , K vitamini, fenolik bileşikler, folik asit, diyet lifi, bakır  manganez, magnezyum. Armutun en dikkat çeken yanı sağlığa iyi gelmesi. Merak edilen armutun faydaları.

  1. Sindirimi geliştiriyor

  Tek bir armut porsiyonu günlük lif alım ihtiyacının% 18'ini sağlarken, sindirim sağlığını geliştirmek için de çok güçlü bir ajan olabilir. Armuttaki liflerin çoğu , çözünür olmayan bir polisakkarittir. Bu lif gıdaları toplar ve toplu olarak ekler, böylece yiyeceklerin bağırsaklardan geçmesi daha kolaydır. Ayrıca, mide ve sindirim suları salgılanmasını uyarır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2. Zayıflatıyor (kilo kaybı)

  Bazı insanların çeşitli meyveler hakkında sahip oldukları şikayetlerden biri, doğal şekerlerden elde edilen kalori içeriğidir. Ancak, armut en düşük kalorili meyvelerden biridir; Ortalama bir armut, 100'den fazla kaloriye sahiptir, bu da günlük bir kalori miktarının% 5'i olan sağlıklı bir diyettir. Ancak, size verdikleri besin takviyesi muazzamdır ve lif sizi tam hissetmenizi sağlar.

  3. Antioksidan Aktivite

  Diğer birçok meyve gibi, armutlar da vücuttaki çeşitli hastalık ve hastalıklarla mücadele eden C vitamini gibi bir antioksidanlar zenginlikidir. Armutun antioksidan aktivitesi üzerine 2003 tarihli bir araştırma, armut meyvelerinin önemli miktarda C vitamini içerdiğini ortaya koymuştur. Antioksidanlar, hücresel metabolizmayı takiben vücutta biriken serbest radikalleri yok etmek için çalışırlar.

  4. Kanseri önlüyor

  Antioksidanlar öncelikle anti- kanserojen faaliyetlerinden ötürü övülürler ve antioksidanların bir parçası olan armutlar, kolon, rektum, meme, prostat ve akciğer kanseri dahil olmak üzere bir dizi farklı kanser türünün önlenmesine bağlanmıştır.

  5. Bağışıklığı artırıyor

  Armutlar, beyaz kan hücresi üretimini uyarmak için yararlı olan antioksidanlar ve C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir; bu da bilinen soğuk algınlığı, grip ve diğer hafif hastalıklar gibi durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  6. Kalp sağlığını geliştiriyor

  Armutlar da mükemmel bir potasyum kaynağıdır, bu da kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir, çünkü potasyum iyi bilinen bir vazodilatatördür . Bu, kan basıncını düşürdüğü anlamına gelir, bu da tüm kardiyovasküler sistemdeki gerilimi azaltır ve pıhtıların sizi oluşturması veya size zarar vermesini zorlaştırır. Dahası, organları oksijenlendiren ve etkili işlevlerini destekleyen vücudun tüm bölümlerine kan akışını arttırır.

  7. Şifayı hızlandırıyor

  C vitamini, aynı zamanda, vücudun çeşitli organlarında ve hücresel yapılarında yeni dokunun sentezlenmesinin önemli bir parçasıdır. Bu vücudun metabolizmasını tutar çalışan sorunsuz ve tüm fonksiyonların düzgün çalışması sağlanır. Ayrıca, yara iyileşmesi, armutların sağladığı yüksek seviyelerde askorbik asit ile hızlandırılır. Ayrıca, kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltan ve bazı kalp hastalıklarının gelişmesini engelleyen hasarlı kan damarlarının onarılmasına da yardımcı olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  8. Dolaşımı artırıyor

  Anemi için ev ilaçları yapraklı sebzeler, muz, pancar, bal, ıspanak, vb yeme yer alıyor veya diğer mineral eksikliklerinden muzdarip hastalar için , armutlar, içinde yüksek miktarda bakır ve demir bulunması nedeniyle çok yardımcı olabilirler. Bakır , minerallerin sisteme alınmasını kolaylaştırır ve geliştirir , ve artan demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi sentezinin arttığını gösterir. Demir hemoglobin önemli bir parçasıdır ve anemi demir eksikliği için başka bir isimdir. Her ikisi de armutlarda önemli miktarlarda bulunan demir ve bakırdaki yiyecekleri tüketerek yorgunluk, kognitif bozukluk , kas zayıflığı ve organ sistemi bozukluğunu önleyebilirsiniz.

  8. Kemik sağlığını geliştiriyor

  Armutların yüksek mineral içeriği magnezyum, manganez, fosfor, kalsiyum ve bakır içerir. Kemik mineral kaybını azaltmada ve osteoporoz gibi zayıflama koşullarını ve kemiklerin desteklenmemesi nedeniyle vücudun genel zayıflığını azaltmada yardım ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow