hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Artık herkesin mutfağında var! Vücuda girdiği an 10 kat hızlı yaşlandırıyor

  Artık herkesin mutfağında var Vücuda girdiği an 10 kat hızlı yaşlandırıyor
  expand

  Sağlıklı, canlı ve genç bir cilt için doğru ve dengeli beslenmeniz gerekir. Her yaşta genç görünmeyi istiyorsanız bazı besinlerin tüketimini sınırlamanız gerekir. Çünkü yaşlanmayı önlediği söylenen ürünleri kullansanız bile beslenme düzeninizi değiştirmediğinizde cildiniz hızlı bir şekilde yaşlanıyor. Doğru, bilinçli ve dengeli beslenerek cilt sağlığınızı koruyabilir, her yaşta genç gösterebilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yaşlanmayı hiç kimse istemez. Kırışıklıklar, ince çizgileri koyu lekeler ve sarkmalar cildin yaşlanma belirtileri olarak kabul edilir. Zamanla azalan kolajen üretimini cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep olur. 

  Ancak tükettiğiniz besinlerle cilt sağlığınız doğrudan ilişkilidir. Bazı yiyecekler siz farkında olmasanız da cildinizin hızlı bir şekilde yaşlanmasına sebep olabiliyor. Cildi yaşlandıran bu besinleri merak ediyorsanız yazımıza mutlaka göz atın.

  TUZ 
  Aşırı tuz tüketimi vücudun susuz kalmasına sebep olur. Vücudunuz susuz kaldığında cildiniz hızlı bir şekilde nemini kaybeder ve kuruluk sorunu ortaya çıkar. Bu da cildinizin kırışmasına sebep olur.

  Peynir, sucuk, cips, kraker ve mısır gevrekleri gibi sevilerek tüketen yiyeceklerde fazla miktarda tuz bulunur. Bu yiyecekleri tüketirken dikkatli olmak aşırıya kaçmamak gerekir.

  KAHVE 
  Kahve kokusuyla ve tadıyla severek tüketilir. Kahve, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu da vücudunuzdaki sıvının aşırı derecede boşaltımına ve cildinizin nemsiz kalmasına neden olabilir. 

  Bu da cildinizin nemini kaybetmesine ve aşırı kurumasına sebep olur. Kuru cilt çok kolay bir şekilde kırışır. Cildiniz daha hassas hale gelir. Kahve içmekten vazgeçemiyorsanız su ile birlikte tüketmeye özen gösterin.

  ŞEKER 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şeker sağlık için çok zararlıdır. Fazla şeker tüketimi kilo alımına sebep olur, cildi kırıştırır ve sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder.

  Çok fazla şeker tüketmek, vücudunuzun glikasyon sürecini başlatmasına sebep olur. Bu süreç, cildinizin sıkı olmasını sağlayan kolajenlere zarar verir ve kırışıklık yapar. Genç bir cilt için şekere tamamen veda etmeniz önerilir.

  ASİTLİ İÇECEKLER 
  İçinde çok fazla şeker ve asit bulunan bu içecekler içinde yüksek miktarda kafein ve sodyum bulunur. Asitli enerji içecekleri de dehidrasyona sebep olabilir.

  Dehidrasyonun kırışıklığa yol açan önemli faktörlerden biridir. Asitli içecekleri çok sık tüketmek cildin kırışmasına ve yaşlanmasına sebep olur. Cilt tonu eşitsizlikleri ortaya çıkar. Asitli içecekler yerine cilt sağlığınız için günde 8-10 bardak su için.

  TRANS YAĞI 
  Trans yağ hem kalbin hem de cildin en büyük düşmanıdır. Fast food ürünleri, derin yağda kızartılmış yiyecekler, margarin, konserve ürünler ve tüm abur cuburlarda trans yağ bulunur ve bu yiyecekler cilt sağlığını bozar.

  Buna ek olarak, arter damarlarınızın sertleşmesine ve kan damarlarınızın büzülmesine de neden olur. Trans yağ tüketimi cildi kırıştırır ve erken yaşlandırır. Bu besinleri tüketmek cildin 10 kat daha hızlı yaşlanmasına sebep olabilir.

  CİLT DOSTU BESİNLERİ TÜKETİN! 
  Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için vitamin ve mineral deposu olan besinleri tüketmeye özen gösterin. Cilt birçok vitamine ihtiyaç duyar. A, C, E ve Çinko gibi vitaminler cilt sağlığını korur.

  Havuç, kayısı, portakal, diğer sarı meyve ve sebzeler
  Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler
  Domates
  Yaban mersini
  Fasulye, bezelye ve mercimek
  Somon, uskumru ve diğer yağlı balıklar
  Fındık

  HER GÜN BOL SU İÇİN 
  Cilt sağlığını korumak için mutlaka her gün vücudunuzun ihtiyacı kadar suyu içmeye özen gösterin. Su cilt için harika bir nem kaynağıdır. Su için elastikiyetini ve dayanıklılığını artırır. Cildin zarar görmesini engeller. Ayrıca su içerek vücudunuzda biriken ödem ve toksinleri de kısa sürede atabilirsiniz. Her gün 8-10 bardak su içerek cilt sağlığını koruyabilirsiniz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow