Ateş düşürmek... Ateşe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ateşi Düşürmek İçin En Etkili Yöntemler...

Ateş düşürmek... Ateşe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ateşi Düşürmek İçin En Etkili Yöntemler...

Ateş düşürmek... Ateşe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ateşi Düşürmek İçin En Etkili Yöntemler...

İnsan vücudunun normal şartlar altında belirli bir vücut ısısı bulunmaktadır. Vücut ısısı oranının yüksek olması durumunda ateş problemleri ortaya çıkmaktadır. Ateş günlük hayatta pek çok kişide görülen bir sağlık problemi olmaktadır. Fakat küçük çocuklarda ateş her zaman büyük bir problem olmaktadır. Ateşin düşürülmesi için uygulanabilecek bazı yöntemler de bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ateşe Ne İyi Gelir?

İnsan vücudunun ısısının 38 derecenin üzerinde olması yüksek ateş olarak tanımlanmaktadır. Yüksek ateş genellikle vücuda yerleşen mikroplara karşı bağışıklık sisteminin vermiş olduğu bir etkidir. Fakat bu durum bebeklerde ve çocuklarda daha çok dikkat edilmelidir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda 40 derece ateşin olması havale riskini oluşturduğu için tehlikeli bir durum olmaktadır. Bu nedenle bu durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışılması gerekilmektedir.

Ateşin çok yükselmesi havale denilen durumu ortaya çıkarmaktadır. Bu durum genellikle 6 aylık ile 5 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Ateşin çok yükselmesinde vücut ısısı 39 ve 40 dereceye kadar çıkabilir. Böyle durumlarda çocuklar sırt üstü kendinize dönük bir şekilde yatırılmalıdır. Hava kanallarının açık olması ve çocuğun nefes alması sağlanmalıdır. Ayrıca hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Yetişkinlerde görülen ateşlerde ise en iyi yöntem ılık bir duş almaktır. Hekimler tarafından verilen ateş düşürücü ve ağrı kesiciler de ateşe iyi gelmektedir. Bunun dışında ateşe iyi gelen yiyecekler de bulunmaktadır. Bu besinler çocuklar ve bebekler için doktor tavsiyesinde alınmalıdır. Ateşe iyi gelen yiyecekler şunlardır:

- Kuru yemişler
- Yeşil çay
- Yeşil gıdalar
- Koyu kırmızı gıdalar
- Zerdeçal, zencefil
- Ahududu, çilek ve mandalina
- Kiraz, lahana, elma püresi ve pancar
- Enginar
- Ceviz ve acı biber tozu
- Kızılcık

Ateş Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde ateş kişilerin hayatlarını ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ateşin düşürülmesi çok önemlidir. Fakat ateş bebeklerde çok daha ciddi problemler oluşturabilmektedir. bebeklerde ateşin düşmesi için şu yöntemler uygulanabilir:

- Bebeklerde ateşin yükselmesi durumunda bebeğin üzerindeki fazla olan kıyafetler çıkarılmalıdır.
- Oda sıcaklığı 20 dereceye düşürülmelidir.
- Anne sütü bu dönemde çok önemlidir. Emzirme döneminde ateşin oluşması durumunda mutlaka emzirme devam ettirilmelidir. Emme döneminde değil ise sıvı katkısı mutlaka yapılmalıdır.
- Doktorlar tarafından verilen ateş düşürücüler uygun dozda verilmelidir.
- Ilık su ile bebek ve çocuklar duş aldırılmalıdır.
- Çocukların alın kısmına bez konularak ateş düşürülmeye çalışılmalıdır.
- Çocukların ve bebeklerin ateşleri sık sık ölçülmelidir.
- Ateşin yükselmesi durumunda mutlaka bir doktora götürülmelidir.

Ateşin Düşürmek İçin En Etkili Yöntemler

Bebeklerde ve çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de tedbirli olunması gereken bir sağlık sorunudur. Yetişkinlerde ateş düşürmek çocuklara ve bebeklere göre daha kolaydır. Evlerde ateşi, düşürebilmek için uygulanacak yöntemler şunlardır:

- Ilık su ile duş almak ateşin düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
- Ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir.
- Bol sıvı ve mutlaka bol bol su içilmelidir.
- Nefesin alınabilmesi için burun açık tutulmalıdır.
- Soğuk Bez ile koltuk altı bölgesine aralıklı zamanlarla kompres uygulanmalıdır.
- Odanın sıcaklığı kontrol edilmeli ve oda ısısı düşürülmelidir.
- Dışarı çıkıp temiz hava almak yüksek ateşe iyi gelmektedir.
- Sigara kullanılmamalıdır.
- Kahve ve alkol gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.
- Uzun süre dinlenilmelidir.
- İnce kıyafetler tercih edilmelidir.

Bu yöntemler ateşin düşürülmesinde oldukça etkili olmaktadır. Fakat inatçı düşmeyen ateşler çocuklar gibi yetişkinler için de tehlikeli olabilir. Bu nedenle ateşin yükselmesi durumunda nedenini araştırmak ve uygun tedavinin uygulanması için bir doktora danışılması gerekmektedir.