Ayaklarınızdaki bu değişime dikkat! Kalp hastalığının en önemli sinyali

Ayaklarınızdaki bu değişime dikkat! Kalp hastalığının en önemli sinyali

Ayaklarınızdaki bu değişime dikkat! Kalp hastalığının en önemli sinyali

Ayak parmaklarınızda meydana gelen bazı değişiklikler ve hisler, vücudunuzun genel sağlık durumu hakkında ipuçları verir. Alışık olmadığınız görüntülerin ortaya çıkması, yüksek kolesterolden kalp krizine kadar ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Ayaklarınızdaki bu değişiklikleri önceden fark edip önlemler almak, ciddi hastalıklardan kurtarabilir. İşte ayakta meydana gelen değişimlerin habercisi olduğu hastalıklar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayaklarınızın görüntüsünde alışık olmadığınız görüntüler varsa ya da bacak ve kalçanızda ağrılar hissediyosanız yüksek kolesterolden kalp krizine kadar çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle ayaklarınızdaki farklılıkların bazı hastalıkların belirtileri olabileceğini bilmeli ve ihmal etmeden bir uzmana danışmalısınız.

KALP HASTALIĞI

Ayaklarınızın üzerinde yer alan kılların birdenbire azalması, periferik arter hastalığının belirtilerinden birisi olabilir. Arter hastalığı ise kalp hastalığına işaret edebilir. Alt bacaklar ve ayaklarda soğukluk hissi olması, bacaklarda uyuşukluk hissetme, kalça ve bacaklarda ağrı veren kramplar ve bacakların parlak görünümü olması bu durumun diğer semptomları arasında yer alır.

DİYABET

Eğer ayağınızda uzun süredir iyileşmeyen yara varsa bu durum diyabete işaret edebilir. Nöropati isimli komplikasyon, sinirlerin hasar görmesine neden olarak kişinin ayaklarındaki hissiyatı kaybetmeye başlamasına denilir. Yapılan bir araştırmaya göre, bu durumda olan kişilerin yüzde beşinde ayak ülseri görülebilir. Bu kişiler, kolayca enfeksiyon kapabilecekleri için bu yaraları yüzünden yüzde biri çeşitli ameliyatlar olma durumunda kalırlar ya da tedavi amaçlı organları kesilebilir. Normalden daha fazla idrara çıkma, sürekli susama, bulanık görme ve yorgunluk diyabetin diğer belirtileridir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HİPOTİROİDİZM

Ayakların üşümesi, hipotiroidizm isimli tiroid rahatsızlığının belirtilerinden birisi olabilir. Bu durum, tiroidin yeterli hormon üretmemesi sonucunda oluşabilir. Vücuttaki pek çok fonksiyonun yavaşlamasına ve yağ işleme şeklinin değişmesine yol açabilir. Bu yüzden tiroid sorununa, yüksek kolesterole ve arter tıkanıklığına neden olabilir. Anjina isimli göğüste oluşan ağrı ve sıkışma hissi ile kalp krizine yol açabilir. Yorgun hissetme, kabızlık, depresyon, kilo alma ve kas krampları hipotiroidizmin yaygın semptomları arasında yer alır.

MANTAR ENFEKSİYONU

Eğer ayak tırnaklarınızın rengi biraz sararır ve kalınlaşırsa mantar enfeksiyonu kaptığınız anlamına gelebilir. Bu enfeksiyon türü, ayak derisini özellikle de ayak parmaklarının arasını etkileyen ve yaygın görülen bir çeşittir. Hava almayan ayakkabılar giymek, ayakların aşırı terlemesine neden olarak mantar enfeksiyonu riskine neden olabilir.

GUT HASTALIĞI

Ayak başparmağının normalden daha büyük görünmesi, gut hastalığına işaret edebilir. Bu hastalık, ani şiddetli ağrıya ve şişlik ataklarına neden olabilir. Bu hastalığın tedavi edilmemesi sonucunda, böbrek taşı oluşumuna ve kalıcı eklem hasarını oluşmasına yol açabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ANEMİ

Ayak tırnaklarının, biraz batık ya da uçlarının yukarı doğru kaşık şeklinde olması aneminin bir işareti olabilir. Demir eksikliği anemisi, çoğunlukla kan kaybı ya da hamilelikten dolayı tetiklenebilir. Nefes darlığı, halsizlik, sarımsı cilt rengi aneminin semptomları arasında yer alır.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber