Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ayva Yaprağının Az Bilinen Faydaları

Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ayva Yaprağının Az Bilinen Faydaları

Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ayva Yaprağının Az Bilinen Faydaları

Ülkemiz dört mevsimi yaşayabilen ülkelerden bir tanesidir. Ayrıca farklı yer şekillerinin görülmesi, yüksekliklerinin farklı olması ülkemizde hem yaz hem kış meyvelerinin oldukça fazla yetişmesini sağlamaktadır. Kış meyvelerinden bir tanesi olan ve ülkemizde de bol bol yetişen meyvelerden olan ayva ise özellikle kışın tüketimi yapılan oldukça faydalı meyvelerden bir tanesidir. Ayva sadece meyvesi ile değil meyvenin içindeki çekirdeği ve ağacının yaprakları ile da oldukça faydalı besinler arasındadır. Özetle ayva yaprağının sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Ayva yaprağı ile hazırlanan çay birçok hastalığa ve sıkıntıya iyi gelmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayva Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Kış meyvelerinden olan ayva hem meyvesi, hem meyvesinin çekirdekleri hem de yaprağıyla oldukça sağlıklı bir meyvedir. Bu sebeple özellikle kış mevsiminde tüketimi de oldukça fazladır. Ayva yaprağından yapılan çay, kışın bağışıklık sistemini güçlendiren ve soğuk algınlığı hastalığını daha kolay atlatmayı sağlayan bir çaydır. Ayva yaprağının sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Bu faydalar şu şekildedir;

- Ayva yaprağı ses tellerinin yumuşamasını sağlar. Böylece kişinin ses telleri ile ilgili bir problemle karşılaştığında ayva yaprağının çayının tüketmesi oldukça faydalıdır.
- Soğuk algınlığına bağlı semptomları azaltır. Özellikle kış aylarında birçok kişi soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Soğuk algınlığını birçok belirtisi görünmektedir. Bu belirtileri azaltma konusunda ayva yaprağı çayı oldukça etkilidir.
- Regl ağrılarını dindirir. Kadınların her ay regl olduğu düşünülürse ayva yaprağı çayı her ay tüketilmesi oldukça faydalı olan bir çaydır. Ayva yaprağı çayı demlenerek tüketildiğinde Regl döneminde yaşanan sıkıntıları azaltma konusunda oldukça başarılıdır. Özellikle regl döneminde yaşanan karın ağrısı, sırt ağrısı ve bel ağrısı ayva yaprağı çayı ile azalır.
- Uykusuzluk problemlerini önler. Uykusuzluk özellikle birçok kişinin yaşadığı problemlerin başında gelir. Ayva yaprağı çayı tüketilerek uykusuzluk konusu da çözümlenmiş olur.
- İshali keser, hazımsızlığı önler. Ayva yaprağı birçok açıdan vücudun fayda görmesini sağlayan bir yapraktır. Özellikle kişilerin ishal olduğu dönemlerde ayva yaprağı çayı tüketmesi ishali keserek kişinin normal boşaltım düzenine dönmesini sağlar.
- Öksürüğü geçirir. Öksürük özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ile beraber en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ayva yaprağı çayının demlenerek ılık şekilde içilmesi öksürüğü oldukça iyi gelen bir içecektir. Bu sebeple özellikle kış aylarında öksürük problemi yaşayanlar ayva yaprağı çayı tüketmelidir.
- Bronşiti geçirir. Bronşit özellikle bronşlarda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan bir hastalıktır. Ayva yaprağı çayı bu iltihaplanmayı gidererek bronşitin etkilerinin azalmasına yardımcı olur.
- Kan şekerini dengeler.

Ayva Yaprağı Çayının Az Bilinen Özellikleri Nelerdir?

- Kan yapar. Özellikle ülkemiz kansızlık oranın çok yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir. Kadınlarda kansızlık oranın fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Bu sebeple ayva yaprağı çayı tüketmek kansızlığa iyi gelen bir özelliğe sahiptir.
- Sindirim sisteminde meydana gelen zararlı mikropları öldürür. Sindirim ve boşaltım sistemi vücudun en önemli sistemlerindendir. Bu bölgelerde meydana gelecek bazı Mikroplar kişinin hastalanmasına yol açar. Ayva yaprağı çayı bu zararlı mikropları öldürücü etkiye sahiptir.- Genel olarak ayva yaprağı çayı öksürük ve soğuk algınlığına iyi geldiği düşünülmektedir. Ancak bunun yanında oldukça fazla özelliğe sahip olan ayva yaprağı çayının bilinmeyen faydaları ise şunlardır:
- Böbreklerin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar. Böbreklerin sağlıklı işlemesi özellikle boşaltım sistemindeki sıkıntıyı ortadan kaldırma konusunda oldukça etkilidir. Bu sebeple ayva yaprağı çayı tüketilmesi önerilmektedir.
- Yüzü temizleme özelliğine sahiptir. Ayva yaprağı çayı ile yüzün yıkanması ile cildi yenileme özelliğine sahiptir.
- Ağız içi aft ve yaralarını yok eder. Ayva yaprağı çayı ağız içinde meydana gelen aft ve yara problemlerini de yok edici etkiye sahiptir.

Ayva Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ayva yaprağı birçok hastada iyi gelen bir üründür. Bu sebeple özellikle kış aylarında ayva yaprağı çayı tüketilmesi kişilere tavsiye edilmektedir. Birçok kişi ayva yaprağı çayının nasıl demleneceğini merak eder. Ayva yaprağı çayı ise bir demlik sıcak suyun içerisine 20- 25 adet kurutulmuş ayva yaprağı konur. 5 dakika kadar kısık ateşte kaynayarak demlenmesi sağlanır. Daha sonra ılık bir şekilde istenirse bir kaşık bal eklenerek ayva yaprağı çayı tüketilebilir. Böylece ayva yaprağını sağladığı tüm faydalardan yararlanılabilir.