Az ve kalitesiz uykunun yol açtığı sorunları görmezden gelmeyin!

Az ve kalitesiz uykunun yol açtığı sorunları görmezden gelmeyin!

Az ve kalitesiz uykunun yol açtığı sorunları görmezden gelmeyin!

Rahat geçen tatil günlerinin ardından güne zinde başlamak için uyku kalitesi büyük önem taşıyor. Gece iyi bir uyku uyunamaması durumunda kişiler, pek çok sorunla karşı karşıya kalabiliyor. Uzmanlar, yetersiz uykunun gün içerisinde, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, performansta düşüklük, sinirlilik ve yorgunluk gibi pek çok duruma yol açabildiğini belirtiyor. (Posta)

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tatil dönüşlerinin ardından bireyler, çoğu zaman uyku bozuklukları ile karşı karşıya kalabiliyor. Uyku düzeninde yaşanan sorunların iş ve trafik kazalarına yol açabildiğini belirten uzmanlar, uykudaki solunum bozukluklarını ise yüzde 120 oranında artırdığına dikkat çekti. Uyku kalitesinin ve sağlığının korunması gerektiğini belirten uzmanlar, iyi yatak ve doğru uyku ürünleri tercihlerinin önemine dikkat çekiyor.

UYKUSUZLUK PEK ÇOK SORUNU BERABERİNDE GETİRİYOR

Rahat geçen tatil günlerinin ardından güne zinde başlamak için uyku kalitesi büyük önem taşıyor. Gece iyi bir uyku uyunamaması durumunda kişiler, pek çok sorunla karşı karşıya kalabiliyor. Uzmanlar, yetersiz uykunun gün içerisinde, dikkat eksikliği, konsantrasyon güçlüğü, performansta düşüklük, sinirlilik ve yorgunluk gibi pek çok duruma yol açabildiğini belirtiyor.

Özellikle, tatil dönüşü bozulan uyku düzenini tekrar kazanmak için her sabah aynı saatte uyanmaya dikkat etmek önem taşıyor. Uzmanlar, uyumadan birkaç saat önce yemek yemenin ve kafein tüketiminin bırakılması gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca, uyku ortamının düzenlenmesinin ve gün içerisinde yapılacak egzersizlerin de uykuya dalmayı kolaylaştıracağını ifade ediyor.

SÜREKLİ HORLAMA VE YORGUNLUK HİPERTANSİYON, ENFARKTÜS VE RİTİM BOZUKLUKLARINA ZEMİN HAZIRLIYOR

Tedavi edilmemiş uyku apnesinin, kişiyi hipertansiyon, enfarktüs ve kalp ritmi bozukluklarında yüksek risk grubuna soktuğunu dile getiren uzmanlar, toplum genelinde hipertansiyon yaygınlığının yüzde 20 iken, bu hastalarda yaklaşık olarak yüzde 50-60’a çıktığını ve hastalığın en zor tarafının sinsi seyretmesi ve ölüme yol açabilmesi olduğunu söylüyor. Detaylar için aşağıdaki haberimize tıklayabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UYKU KALİTESİ İÇİN DOĞRU YATAK SEÇİMİ YAPILMALI

Tatilden sonra bozulan uyku düzenini yeniden sağlamak için derin, sağlıklı ve kaliteli uyku çok öneml. Yaz aylarında bireylerin günlük rutinlerinde yaşanan değişimler, uyku kalitesini doğrudan etkiliyor. Özellikle, tatil dönüşlerinde, çalışan bireyler için günlük hayata adapte olmak daha da zorlaşıyor. Bu süreçte, bozulan uyku düzenini kolay bir şekilde toparlamak için kaliteli ve sağlıklı bir uykunun olması şart. Bu şartlar sağlanamadığında, kişilerin eski düzenine dönmesi uzun zaman alacaktır. Her zaman belirttiğimiz gibi kaliteli ve sağlıklı bir uykunun olmazsa olması iyi bir yatak ve doğru uyku ürünlerinden geçiyor.

Uyku sorunu yaşayanlar dikkat! Sizi bekleyen tehlikenin farkında mısınız?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uykunun en önemli adımı olan yatak seçimini yaparken de belirli kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yatak tercihi yaparken; ürünün yumuşaklık derecesi, kalınlığı, dayanıklılığı ve ergonomik olup olmaması gibi pek çok kriter çok önemli. Aynı zamanda, kişinin yatış pozisyonu, fiziksel özellikleri ve rahatsızlıkları gibi pek çok etkende yatak seçiminde belirleyici rol oynuyor. Uyku merkezlerimizde bulunan uyku uzmanlarımız ile vücut fizyolojinize en uygun olan yatağı seçerek uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

UYKU HİJYENİNE MUTLAKA UYULMALI

Kaliteli bir uyku için “uyku hijyeni” olarak tanımlanan kurallara uyulmasının çok önemli olduğunu söyleyen KBB Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Şafak, bu kuralları şöyle açıklıyor:

Yatma ve uyanma saatlerinin düzenli olması, sık değişkenlik göstermemesi gerekir.
Yatak ve yastık seçimi, odanın ısısı, aydınlatması uykuya uygun hale getirilmelidir.
Çay, kahve, sigara, alkol gibi uyarıcı ürünler akşam saatlerinde tüketilmemelidir.
Yatağa uykuya hazır olarak gidilmelidir.
Ayrıca alerjik rinitli bireylerin gece uyudukları odanın havalanması, nem oranı, sıcaklığı, yattığı yatak ve yastığı da önemlidir.