B vitamini içeren besinler nelerdir?

B vitamini içeren besinler nelerdir?

B vitamini içeren besinler nelerdir?

Sağlık için önemli bir temel olan B vitaminin çeşitli görevleri bulunmaktadır. Cilt sağlığı, beyin fonksiyonları ve büyüme için oldukça önemlidir. Bu vitamin eksikliğinde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. B vitamini ihtiyacı yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

B vitamini bazı besinlerde bulunmaktadır. B vitamini açısından zengin olan besinleri değerlendirerek, sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluşturulabilir. Bu konuda detaylı bilgileri sizler için derledik. B VİTAMİNİ NEDİR? Dengeli ve sağlıklı beslenerek vücutta ihtiyaç duyduğu vitaminleri vermek gerekir. Özellikle B vitamini bu açıdan önemlidir. B vitamini, sekiz tür içermektedir. Deri döküntüleri, iştahsızlık, yorgunluk, psikolojik rahatsızlıklar B vitaminin eksikliğinde ortaya çıkabilir. Öte yandan B vitamini eksikliği yaşayan kişide nefes darlığı, düzensiz kalp atışı da görülebilir. B vitamini doğal yollarla alınabildiği gibi, takviye ile de dışarda alınabilir. Özellikle kadınlar ve yaşlı bireyler B vitamin eksikliği yönünden risk grubuna girmektedir. Özellikle günümüzde vegan olan bireyler bu vitaminin eksikliğini hissedebilirler. B vitamini genel olarak; büyümeyi sağlar. Cilt sağlığı için özellikle çok gereklidir. Cildin daha parlak ve sıkı olmasına neden olur. B vitamini aynı zamanda merkezi sinir sistemi ve sindirim sistemi için gerekli bir vitamindir. Yağların sindirilmesini sağlarken, ishal olmayı da önlemektedir. B vitamini vücut hücrelerinin düzenli ve doğru çalışmasını da sağlamaktadır.

B VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

B vitamini pek çok açıdan önemlidir. Bu vitamin eksikliği hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişi olumsuz etkileyebilir. B vitaminin en belirgin özelliği suda çözülmesidir. B vitamini yeşil sebzelerde bulunmaktadır. Genellikle balık, yumurta ve süt ürünlerinde B vitamini bulunmaktadır. İncir, limon, biber, Kuruyemiş, muz, brokoli, badem, ıspanak ve kabakta da bu vitamin mevcuttur. Özellikle B12 unutkanlık durumlarına neden olabilmektedir. Birçok sebzede, meyvede ve deniz mahsulünde B vitamini her almaktadır.

EN ÇOK B VİTAMİNİ HANGİ GIDALARDA VAR?

Fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, Şam fıstığı, kestane, buğday, bezelye ve nohut B1 vitamini içermektedir. B2 vitamini özellikle kırmızı et, balık, yumurta, ıspanak, domates, muz ve böbrekte bulunmaktadır. B3 vitamini, somon balığı, ton balığı, hindi, kuşkonmaz besinlerinde mevcuttur. B vitamini en çok ciğerde bulunmaktadır. Aynı zamanda et, yumurta, kabuklu deniz mahsullerinde, beyin, böbrek gibi sakatat ürünlerinde bol miktarda B vitamini var. Balık türlerinden ton balığı ve uskumru yüksek miktarda B vitamini içermektedir. B vitamini kendi içerisinde farklı bileşenlerden oluşmaktadır. kuru yemiş, dana eti, peynir, bezelye, patates içerisinde ise B5 vitamini var. Sarımsak, buğday, fındık B6 vitaminden oldukça zengindir. Yumurta sarısı, haşlanmış patates ve süt ürünlerinde B10 vitamini içermekte. B11 vitamini, marul, portakal, muz ve karaciğerde bulunmaktadır. B12 vitamini ise kefir, süt, yoğurt, soya sütü içerisinde mevcuttur.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber