Baba adaylarında iktidarsızlık sorunun sebepleri

Baba adaylarında iktidarsızlık sorunun sebepleri

Baba adaylarında iktidarsızlık sorunun sebepleri

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, iktidarsızlık olarak da tanımlanan erkeklerde sertleşme bozuklukları hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İktidarsızlık olarak da tanımlayabileceğimiz penisin sertleşme kusurları her erkeğin hayatında zaman zaman karşılaşılabilecek bir durumdur. Yaşam şartları nedeniyle ya da eşler arasındaki huzursuzlukların yarattığı stres sonucu geçici olarak cinsel sorunlar yaşanabilir. Özellikle çocuk olmaması nedeniyle tedavi sürecine girildiğinde, eşler arasında cinsel ilişki kalitesinde bozulma görülebilir. Bunların başında da kadında yumurtlama gününe denk gelecek şekilde ilişkiye girilme koşulunun yarattığı stres gelir çünkü sağlıklı bir ilişki için erkeğin kendini rahat hissetmesi çok önemlidir.

Aslında bunlar geçici olup, bir tedaviye de ihtiyaç olmaz. Ancak uzaması durumunda yardım alınmasında fayda var çünkü ilişki güçlüğünün yaratacağı endişe zamanla daha komplike sonuçlar doğurabilir. Performans endişesi dediğimiz durum işte böyle endişelerden kaynaklanır. Her deneyimde yine başarısız kalacağım korkusu vücutta adrenalin deşarjına yol açarak bir yandan psikolojik olarak diğer yandan da kan akışını sağlayan damarları kısarak penisin sertleşmesini engeller. Böyle bir durum daha fazla stres doğurarak olayı kısır döngüye sokar. Bu döngünün kırılması sorunu çözecektir ancak kişi her zaman bunu kendi başına başaramayabilir. O zaman bir uzman yardımı gerekecektir.

Ne yapılmalıdır?

Psikolojik dengeyi düzelten ya da doğrudan penise gelen kan akışını artıran ilaçlar bu noktada büyük oranda yarar sağlar. Ama hepsinden önemlisi eşin, erkeğin içinde bulunduğu durumu çözmeye yönelik göstereceği destektir. Bunun için geliştirilmiş çiftlere yönelik özel seks terapileri son derece faydalı olur.

Organik nedenler sebebiyle ortaya çıkabilir

Psikolojik faktörlerin dışında bir de organik nedenlerle peniste sertleşme bozukluğu ortaya çıkabilir. Burada sıklıkla yüksek tansiyon, damar sertliği, şeker hastalığı gibi penise gelen kan akışını azaltan ya da sinirsel uyarımını bozan hastalıklar söz konusudur. Testosteron hormonundaki düşüklük veya prolaktin yüksekliği de aynı şekilde sorun yaratabilir. Bazı tansiyon ilaçları ve psikiyatride kullanılan ilaçlar ilişki güçlüğüne yol açabilir. Vücudun direncini düşüren, solunumu engelleyen, hormonal dengesini bozan ancak daha nadir rastladığımız çok sayıda kronik hastalık da bundan sorumlu olabilir. En sağlıklısı, ergenlikten beri görülen ya da sonradan ortaya çıkıp uzun süre devam eden iktidarsızlık durumlarında doktor kontrolüne girip, altta yatan nedenin araştırılması olacaktır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peniste sertleşme sorunu ileri yaşlarda daha fazla görülür

İleri yaşlarda sertleşme sorunu yaşandığında mutlaka bir hastalık aramamalı; yaşa bağlı hücre ölümlerinin artması, sinirsel ileti yolaklarının zayıflaması, doku yıkımı gibi biyolojik yapıdaki beklenen değişiklikler ister istemez cinsel performansı azaltacaktır. Ancak bazı önlemlerin alınması bu zayıflamayı geciktirebilir.

Örneğin sigaranın bırakılması, alkol alışkanlığından vazgeçilmesi, fazla kilolardan kurtulunması, varsa kalp-damar hastalıklarının tedavisi, eksik olan testosteronun yerine konması, sağlıklı beslenme, hafif sportif faaliyetler gibi yaşam tarzında yapılacak düzenlemeler uyulması gereken temel kurallardır. İlave vitamin desteği de faydalı olur. Tedavi aşamasında sıklıkla penis damarlarında genişleme yaparak kan dolaşımını hızlandıran ilaçlar önerilir. Bu ilaçlar her ne kadar büyük oranda düzelme sağlasalar da mutlaka bir doktor kontrolünde kullanılmaları gerekir, aksi takdirde hayatı tehdit edecek derecede vahim sonuçlar doğurabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İleri yaşlarda peniste sertleşme zayıflığının başlaması kalp hastalıklarının habercisi olabilir çünkü penisi besleyen damarlar, kalbi besleyen damarlarla hemen hemen benzer yapıdadır. Dolayısıyla birinde ortaya çıkacak daralmanın diğerinde de olma riski vardır. Böyle durumlarda penil arterlerin doppler ile kan akımı ölçümleri yapılarak bir daralmanın varlığı araştırılır, arkasında da gerekli önlemler alınır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Netice olarak hayatınızın bir döneminde iktidarsızlık yaşıyorsanız, hemen endişe etmeyin. Öncelikle buna neden olabilecek, kendinizin üstesinden gelebileceğiniz çevrenizden ya da içinde bulunduğunuz durumdan kaynaklanabilecek bir faktör olup olmadığına bakın. Böyle ise bir süre düzeltmeye çalışın, yaşam tarzınıza, beslenme şeklinize dikkat edin. Ancak, devam etmesi durumunda mutlaka sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Bu hem tedaviniz hem de altta yatan ancak henüz farkında olmadığınız başka hastalıkların ortaya çıkarılması için önemlidir.