Bademcik şişmesine ne iyi gelir? Evde yapılacak yöntemler

Bademcik şişmesine ne iyi gelir? Evde yapılacak yöntemler

Bademcik şişmesine ne iyi gelir? Evde yapılacak yöntemler

Bademcik şişmesi sürekli olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Özellikle soğuk algınlığı nezle grip gibi hastalıkların yan etkisi olarak bademcik şişmesi meydana gelmektedir. Bademcik şişmesi rahatsızlığı yaşayan kişiler ise bu hasatlığın çaresini internet üzerinden bitkisel olarak araştırmaktadırlar. Bademcik şişmesi sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Peki, bademcik şişmesine ne iyi gelir? Bademcik şişmesi için evde yapılacak yöntemler nelerdir? İşte bademcik şişmesine iyi gelen bitkisel öneriler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bademcik şişmesi için evde yapılacak bitkisel yöntemler vardır. Pek çok etkiye bağlı olarak bademcik şişmesi kişide meydana gelebilmektedir. Bademcik şişmesi yapılacak bitkisel kürler ile birlikte kısa süre içerisinde geçmektedir. Bademcik şişmesinin tipik olarak belirtileri bulunmaktadır. Boğazda tahribata ve solunum yolu enfeksiyonuna sebep olur.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Gargara: Gargara yapmak bademcik şişmesine son derecede iyi gelmektedir. Tuzlu su ile birlikte evde gargara yaparak bademcik şişmesini engelleyebilirsiniz. Bademcik şişmesinin sebep olduğu boğaz enfeksiyonu ve boğaz iltihabı da tuzlu su ile birlikte geçmektedir. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda yer alan zararlı mikropların da ölmesine sebep olur. Hastalığa sebep olan ve boğazın şişmesini sağlayan mikropların vücuttan atılmasını sağlar. Böylece kısa süre içerisinde bademcik şişmesi geçer. Tuzlu su ile gargarayı günde 2 defa olmak üzere uygulayabilirsiniz.

Sarımsak: Her derde deva olarak bilinen sarımsak bademcik şişmesi tedavisinde de kullanılan doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Sarımsağı çiğ olarak günde 1 kez olmak üzere bir diş tüketebilirsiniz. Sarımsak çok iyi bir mikrop öldürücüdür. Boğazda şişmeye neden olan zararlı mikroplardan arınmanızı sağlar. Böylece boğazı yumuşatır ve eski sağlığına kavuşmasını sağlar.

Ada Çayı: Bademcik şişmesine iyi gelen bitkisel çaylar bulunmaktadır. Ada çayı tam anlamı ile bademcik şişmesine en iyi gele bitki çayları arasında yer almaktadır. Ada çayını günde 2 kez tüketebileceğiniz en faydalı bitkisel çaylardandır. Eğer sürekli olarak bir bademcik şişmesi problemi ile karşı karşıyaysanız boğazı yumuşatmak ve kötü toksinlerden arınmak amacı ile ada çayı tüketebilirsiniz.

Portakal Suyu: Bol bol c vitamini içeren portakal suyu vücudun direncini sağlar ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen bademcik şişmesinin de iyileşmesini sağlamaktadır. Portakal suyu son derecede faydalı ve bir o kadar da lezzetlidir. İstediğiniz kadar portakal suyu tüketerek bademcik şişmesi tedavisini kısaltabilirsiniz. Böylece iyileşmeyi hızlandıran portakal suyu bademcik şişmesinde en etkili bitkisel çözüm metotları arasındadır.

Tarçın Çayı: Bitkisel çayların boğaz şişmesine ve bademcik şişmesine son derece iyi geldiğini söylemiştik. Bir diğer iyi gelen bitkisel çay ise tarçın çayıdır. Tarçın çayı tam anlamı ile bir iltihap sökücü ve boğazda ki tahrişi önleyen bir bitkisel tedavi yöntemidir. Tarçın çayının aynı zamanda anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bademcikte yer alan bademciğin şişmesine sebep olan bakterileri öldürür ve yeni bakterilerin oluşmasını engeller. Tarçın çayını günde iki kez olmak üzere yapabilirsiniz. Son derecede faydalı olan bu bitkisel çay bademciklerinizi hızlıca iyileştirecektir.

Evde Yapılacak Yöntemler

Ihlamur: Evde ıhlamur kaynatarak bademcik şişmesini önleyebilirsiniz. Bademcik şişmesine son derecede iyi gelen ıhlamur bademciğin tahrişini önler ve şişkinliği de giderir. 1 bardak kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ıhlamur ilave ederek içebilirsiniz. Ihlamuru günde bir kez olmak üzere içtikten sonra boğaz tahribatının da önüne geçtiğinizi ve hızlı bir iyileşme olduğunu göreceksiniz.

Taze Meyve Suyu: Soğuk algınlığından mütevellit boğaz ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda kişi konuşamayacak kadar bademcikleri şişer. Evde taze meyve sularını sıkarak bu tarz şikayetlerinizin önüne geçebilirsiniz. Taze meyve suyu vücut direncini toparlayan ve bademciklerin iyileşmesini hızlandırır.

Sıcak Kompres: Evde uygulayacağınız bir diğer yöntem ise sıcak komprestir. Sıcak su torbası veya bir kapta ısıttığınız bezi bademciklerinizin bölgesine tutun. Bu şekilde bademcik bölgesinde kan akışı hızlanacak ve daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır. Sıcak kompresi günde 2 defa uygulayarak bademcik şişmesini engelleyebilirsiniz.

Bademcik Şişmesi Neden Olur?

Soğuk Algınlığı: Bademcik şişmesinin en önemli nedenleri arasında soğuk algınlığı yatmaktadır. Soğuk algınlığı bademciklerin şişmesine sebep olur ve boğazda tahribata yol açar.

Sinüzit: Sinüzit hastalığının yan etkisi olarak da bademcik şişmesi ortaya çıkabilmektedir. Sinüzit boğazda aynı zamanda tahrişe neden olduğu bilinmektedir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber