hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bağırsaklara bu zararını kimse bilmiyor

  Bağırsaklara bu zararını kimse bilmiyor
  expand

  Severek tükettiğimiz kabak ve kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle Türk mutfağında kabak önemli besinler arasında yer alıyor. Kabak çekirdeğinin ise faydalı olduğu biliniyor. Ancak fazla tüketilen kabak çekirdeğinin zararlı olduğu ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  En sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer alıyor. Özellikle dizi ve film izlerken severek tüketiyoruz. Yemeye doyamadığımız kabak çekirdeğinden bahsediyoruz. Kabak çekirdeğiyle ilgili kimsenin bilmediği bir ayrıntı ortaya çıktı. Eğer sizlerde atıştırmalık olarak kabak çekirdeği tüketiyorsanız bilmeniz gereken bazı bilgiler var. Az tüketildiğinde çokça faydası bulunan kabak çekirdeğinin gereğinden fazla tüketilmesi durumunda çok zararlı olduğu öğrenildi. Beslenme uzmanları da kabak çekirdeğinin tehlikeleri konusunda uyarıyor. 1 avuçtan fazla kabak çekirdeği tüketiyorsanız derhal bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Eski zamanlardan günümüze kadar gelen kabak çekirdeğinin sayısız faydaları bulunuyor. Bal kabağı ve sakız kabağı bitkisinin tohumu olarak bilinen kabak çekirdeği günümüzde sağlıklı atıştırmalık olarak tüketiliyor.

  KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

  Antioksidan bakımından zengindir .Diyabet riskini azaltabilir. Antikanser özellikleri vardır. Kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir. Uykuyu iyileştirir. Diyet atıştırmalığı için uygundur. Parazitlerin vücuttan atılmasını sağlar .Mesane sağlığına faydalıdır.

  1 AVUÇ TÜKETMEK GEREKİYOR

  Ancak kabak çekirdeğini günde 1 avuç tüketmek gerekiyor. 1 avuçtan fazla tüketilen kabak çekirdeğinin bazı zararları bulunuyor.

  BAĞIRSAKLARI BOZUYOR

  Kabak çekirdeği lif bakımından yüksektir, çok miktarda yemek gaz veya şişkinliğe neden olabilir. Lif, dışkıyı toplamaya yardımcı olur ve uzun vadede kabızlığı önler, ancak bir kerede çok fazla kabak çekirdeği yemek şiddetli kabızlığa neden olabilir. Bu yüzden günde 1 avuçtan fazla kabak çekirdeği tüketmek tavsiye edilmiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow